2017 LYS’de 2 Soru İptal Edildi

2017 LYS sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından sonuçların açıklanmasıyla birlikte 2 sorunun da iptal edildiği duyuruldu. LYS'de iptal edilen 2 soru hangi testteydi? LYS hangi sorular iptal edildi?

32613

2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi kapsamında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklandı. Üniversiteye girmek isteyen adayların merakla bekledikleri sonuçlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 11 Temmuz 2017 saat 21:05 itibariyle erişime açıldı. 2017 LYS sonuçları ile birlikte ÖSYM bazı soruların da iptal edildiğini duyurdu.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen 2017 LYS sonuçlarının açıklandığı belirtildi. Duyuruda ayrıca öğrencilere sınav sonuç belgesi gönderilmeyeceği açıklandı. Bunun yanı sıra sonuç duyurusunda iptal edilen sorular hakkında da bilgi verildi. ÖSYM’nin açıklamasına göre LYS-1 Matematik testinde 2 sorunun iptal edilmesine karar verildi.

LYS-1 Matematik testinde iptal edilen sorular, temel soru kitapçığındaki 75. ve 76. sorular oldu. Açıklamada bu 2 sorunun Ortaöğretim İleri Düzey Matematik öğretim programında “Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar” kazanımı kapsamında olduğu ifade edildi.

İptal edilen iki matematik sorusu öğretim programında yer alsa da Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesi, bu kazanımları tümüyle kapsamıyor. ÖSYM bu nedenle bu iki sorunun iptal edildiğini ve değerlendirme dışı bırakıldığını duyurdu. 2017 LYS sonuçları için TIKLAYINIZ.

Exit mobile version