2017 ÖSYS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak – Üniversite LYS Tercihler Ne Zaman Açıklanır

2017 ÖSYS tercihleri bitti. ÖSYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM takvimine göre LYS sonuçları açıklanma zamanı nedir?

featured

2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında alınan tercihlerin yapılabilmesi için belirtilen günlerin sonuna geliniyor. 2017 Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) ardından başlayan zorlu tercih süreci, üniversite adayları için sona erecek. Peki 2017 ÖSYS sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

ÖSYS tercihlerinin açıklanma zamanı için gözler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinde (ÖSYM) olacak. Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler zorlu tercih sürecinin ardından sonuçların hemen açıklanmasını ve geleceklerini görebilmeyi istiyor. Ancak ÖSYM takviminde üniversite tercih sonuçlarının açıklanma zamanı ile ilgili bilgi yer almıyor.

ÖSYM yerleştirme takviminde belirtilmemesine rağmen sonuçların, başvuruların son gününden 1 hafta kadar sonra açıklanması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere 2016 ÖSYS tercihleri 3 Ağustos’ta sona ermiş, 10 Ağustos’ta ise üniversite tercih sonuçları açıklanmıştı. Bu kapsamda tercih sonuçlarının, tercihlerin son günü olan 26 Temmuz’dan 1 hafta sonra yani 2 Ağustos 2017 tarihinde açıklanması bekleniyor.

LYS tercih sonuçları nasıl duyurulacak? ÖSYS yerleştirme sonuçları internet ortamından adaylara duyurulacak. Adaylar ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM AİS şifreleri ile giriş yaparak sonuçlarını öğrenebilecekler. Ayrıca bir sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde sayılacak.

Üniversite kayıt işlemleri ise tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak. ÖSYM tarafından yayınlanan 2017 ÖSYS programları ve kontenjanları kılavuzuna göre bir programa kayıt olma hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-ile 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik ortamdan kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gerekli belgeleri tamamlayarak yukarıdaki süreler içinde kazandıkları üniversitelere başvurmaları gerekiyor. Bu süre içinde kayıt yaptırmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2017 ÖSYS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak – Üniversite LYS Tercihler Ne Zaman Açıklanır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!