1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. 2017 Yılı Zabıta Memuru Alım Şartları Nelerdir
2017 Yılı Zabıta Memuru Alım Şartları Nelerdir

2017 Yılı Zabıta Memuru Alım Şartları Nelerdir

Zabıta memuru olmak için gerekli koşullar nelerdir? kimler zabıta memuru olur? Zabıta memuru atamaları nasıl ve hangi atam ile yapılır? Son yapılan atamada 355 zabıta memuru alımı için koşullar, KPSS, yaş şartı ve tüm detaylar.

A+A-

Zabıta memuru alımları Devlet Personel Başkanlığı tarafından kadro taleplerinin tüm belediyelerden alındıktan sonra ÖSYM’nin tercih kılavuzunun yayımlanması ile merkezi memur atamalarında yapılmaktadır. Haziran ve Kasım olmak üzere yılda iki farklı merkezi atama ile zabıta memuru kadroları belirlenmektedir.

 

2017 yılının ilk merkezi atamasında zabıta memuru alımı için liseye 45, önlisansa 146 ve lisans mezunlarına da 164 olmak üzere KPSS 2017/2 merkezi memur atamasında 355 zabıta memuru kadrosu verilmişti.

 

KPSS 2017/2 memur ataması için Devlet Personel Başkanlığının talep toplama süresinin sona ermesinden sonra tercih kılavuzu 25 Ekim’de ÖSYM ye gönderilecek ve 14 Kasım’da KPSS 2017/2 merkezi memur atama tercihleri alınmaya başlanacak.

 

14 Kasım 2017’de başlayacak tercihler öncesinde de kontenjanlar belli olacak ve zabıta memuru alımı için lise, önlisans ve lisans mezunları için ne kadar kadro verileceği belli olacak. Bu kapsamda zabıta memuru alımı öncesi şartlara bakacak olursak 657 Devlet Memurları Kanunu 48’nci maddesinde yer alan devlet memurluğuna girişte aranan genel şartların yanı sıra özel şartlar da bulunmaktadır.

 

KPSS: KPSS 2017/2 Atamasına Esas Lise, Önlisans ve Lisans Alanında En Düşük Puanlar

KPSS: KPSS 2017/2 Merkezi Memur Ataması Tercih Başvuruları Ne Zaman Başlayacak

 

Zabıta Memuru alımı genel şartlar nelerdir?

 

Türk vatandaşı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmış olmak, Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için Türk Ceza Kanunu TCK hükümlerini sağlamış olmak gerekiyor.

 

Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamaları. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak gerekmektedir.

 

Zabıta memuru alımı askerlik şartı!

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak. Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.

 

Zabıta alımı özel şartları nelerdir?

 

2001 herhangi bir lise mezununun, 3001 herhangi bir önlisans mezununun ve 4001 kodu da herhangi bir lisans mezununun başvuru yapabileceğini göstermektedir. Çünkü zabıta memuru alımlarına lise, önlisans ve lisans mezunları başvuru yapabiliyor.  Bu kapsamda lise, önlisans ve lisans mezunları için özel şartlar da şu şekildedir: Bazı özel şartların mezuniyetleri değişebilmektedir!

 

Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak, A sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, CE Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak, İstenilen Sınıftaki Sürücü Belgesine En Az (5) Yıldır Sahip Olmak, Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması, Bu kadro veya pozisyonda vardiya sistemi uygulanmaktadır. Her mezuniyet için tüm ehliyet tiplerine gerek yoktur. Lise, önlisans ve lisans için sadece biri yeterlidir.

 

Son yapılan KPSS 2017/1’de Lise mezunu zabıta memuru alımı kontenjan dağılımı!

 

Gebze Belediye Başkanlığı 5, Serdivan Belediye Başkanlığı 7, Kızıltepe Belediye Başkanlığı 15, Boğazlıyan Belediye Başkanlığı 2, Düzce Belediye Başkanlığı 10, Batman Belediye Başkanlığı 4 ve Bayrampaşa Belediye Başkanlığı 2 olmak üzere toplam 45 kadro verilmişti.

 

Son yapılan KPSS 2017/1’de Önlisans mezunu zabıta memuru alımı kontenjan dağılımı!

 

Gebze Belediye Başkanlığı 20, Sultangazi Belediye Başkanlığı 10, Cizre Belediye Başkanlığı 20, Nusaybin Belediye Başkanlığı 9, Aksaray Belediye Başkanlığı 27, Aksaray Belediye Başkanlığı 3. Karatay Belediye Başkanlığı 4, Serdivan Belediye Başkanlığı 3, Kalkandere Belediye Başkanlığı 1, Çatalağzı Belediye Başkanlığı 5. Osmaniye Belediye Başkanlığı 10, Viranşehir Belediye Başkanlığı 2, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı 15, Batman Belediye Başkanlığı 6, Bayrampaşa Belediye Başkanlığı 6, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı 5 olmak üzere 146 kadro verilmişti.

 

Son yapılan KPSS 2017/1 Lisans mezunu zabıta memuru alımı kontenjan dağılımı!

 

Cizre Belediye Başkanlığı 10, Gebze Belediye Başkanlığı 3, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı 35, İspir Belediye Başkanlığı 2, Karatay Belediye Başkanlığı 3, Bismil Belediye Başkanlığı 25, Dicle Belediye Başkanlığı 2, Yenişehir (Diyarbakır) Belediye Başkanlığı 39. Tunceli Belediye Başkanlığı 4, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı 15, Batman Belediye Başkanlığı 5, Beşiktaş Belediye Başkanlığı 15, Sultanhanı Belediye Başkanlığı 1, Ağrı Belediye Başkanlığı 5 olmak üzere 164 kadro verilmişti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler