1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. 2017 yılında çalışanların maaşını yüzde 3'ü BES'e
2017 yılında çalışanların maaşını yüzde 3'ü BES'e

2017 yılında çalışanların maaşını yüzde 3'ü BES'e

BES’e katılım 1 Ocak 2017’den itibaren başlıyor. BES’e otomatik katılım süreci kapsamında maaşların yüzde 3’ü BES’e gidecek.

A+A-

Bireysel emeklilik sistemine (BES) katılım süreci 1 Ocak 2017 itibariyle başlıyor. Türkiye’de kalıcı zenginliği yakalanması, yatırımların artırılması, cari açığın azaltılması kapsamında, düşük olan tasarruf miktarlarının yükseltilmesi için önemli olan BES’in kapsayıcılığının artırılması için çalışmalar devam ediyor.

Karar gazetesinin haberine göre, Bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017’de, memurlar ve 250 ile 1000 arası çalışanı olan özel sektör 1 Nisan 2017’de,100 ile 249 çalışanı olan özel sektör 1 Temmuz 2017'de sisteme dahil olacak. Mahalli idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018’de sisteme dahil olacak. 10 ile 49 arası çalışanı olanlar 1 Temmuz 2018, 5 ile 9 çalışanı olanlar da 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren sisteme dahil olacak. Bu şekilde 14 milyon üzerinde çalışanın sisteme dahil olması sağlanacak.

Yeni yılla birlikte maaşların yüzde 3’ü BES’e kesilecek. BES’e girmek zorunlu, ancak ilk kesintiden sonra isteyen 2 ay içerisinde sistemden çıkabilecek. Sistemden çıkılması durumunda hiçbir hak kaybı olmayacak. Sadece Devletin verdiği katkıları alamayacak.

Kimler zorunlu BES’lenecek? Kamu çalışanları dışındaki özel sektör çalışanları için BES zorunlu olacak. 45 yaş üstü çalışanlar ile 50’den az eleman çalıştıran şirketlerde çalışanlar zorunlu olarak BES’e dahil olacaklar. Buralarda çalışanların maaşlarından belirli bir süre kesinti yapılacak.

Maaştan ne kadar kesinti yapılacak? Prime esas ücretin yüzde 3’ü BES’e kesilecek. Asgari ücretli için bu kesinti 49 TL olarak hesaplanıyor. Ücreti daha fazla olandan daha yüksek kesinti yapılacak. Emeklilikte ciddi bir maaş alabilmek için BES’te iken yüksek miktarlarda prim ödemek gerekiyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.