1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 2017'de öğretmenlere rotasyon kesin uygulanacak
2017'de öğretmenlere rotasyon kesin uygulanacak

2017'de öğretmenlere rotasyon kesin uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 yılında kesin olarak rotasyonun uygulanacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre daha önce uygulanmayan rotasyonun bu yıl için yapılacağı ve çalışmaların yapıldığı belirtildi. İşte detaylar.

A+A-

17 Nisan 2015 tarihli öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre öğretmenlere rotasyon getirilmiş ve ilk uygulama için düğmeye basılmasının ardından tercihlerin alınmaya başlamasına kısa süre kala iptal edilmişti. Fakat yönetmelikteki hükümde herhangi bir değişiklik yapılmamış ve her an rotasyonun geri geleceğini de birçok kez gündeme getirmiştik.

Hürriyete konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Hamza Aydoğdu tarafından önemli açıklamalar yapıldı ve ROTASYONUN 2017 yılında kesin olarak uygulanacağı belirtildi. Bakanlığı bu konu ile ilgili olarak çalışmayı tamamlamak üzere olduğunu ve Nabi Avcı zamanında uygulanmayan rotasyonun yönetmelik gereği bu yıl uygulanacağını belirtti.

2017 yılı için çalışmanın bitmek üzere olduğunu ve 2017'de rotasyonun kesin bir dille VAR olduğunu belirtti. Aydoğdu açıklamasında bu rotasyonun öğretmenleri mağdur etmeyeceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi. Bu konu ile ilgili olarak bütün tedbirlerin alınacağını belirtti.

Fakat daha önceki rotasyon uygulaması başlamadan önce çıkan sorunları hatırlatmak isteriz. Öğretmenler rotasyon olacağı için ilk defa aşırı şekilde il içi yer değiştirmek zorunda kaldılar ve neredeyse 200 bin öğretmen il içi yer değiştirme talebinde bulundu o yıl. Normal şartlarda 20-30 bin öğretmen il içi başvurusu yaparken 2015'te bu sayı 10'a katlandı.

Dolayısıyla öğretmenleri zorunlu rotasyona tabi tutmak ne kadar doğru olacağı konusunda sendikaların görüşü de alınarak çalışmaların yürütülmesinde fayda var. Bakanlık yetkilileri bu konuda da Milli Eğitim Bakanlığını sendikaların yönetmediğini bu kapsamda sendikaların düşüncelerini de göz ardı ettiğini maalesef görmekteyiz.

Peki ilk rotasyon uygulaması geldiğinde durum nasıldı? Öğretmenler için rotasyon nasıl uygulanacaktı. İşte rotasyon gelirse yapılacak uygulama: 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır. Yeni açıklanacak uygulama da 2016-2017 yılı itibarı ile ya yönetmelik değişikliği yapılarak yeniden başlatılacak ya da 2 yıl geçen süre değerlendirilmeyerek direk 10 yıl üzerinden başlatılacak.

Yapılacak bir yönetmelik değişikliği olup olmayacağı şu an belli değil fakat öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde büyük ihtimalle değişiklik olacak ve rotasyon bu yıl itibarı ile yapılacak. Bu arada yönetmelik değişikliği olmasa bile yönetmeliğin bu hali ile zaten uygulanabilecek hüküm yer almaktadır.

8178.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
65 Yorum