1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. 2018 Yılı Kömür Yardımı Yapılacak İller ve Tarihleri Belli Oldu
2018 Yılı Kömür Yardımı Yapılacak İller ve Tarihleri Belli Oldu

2018 Yılı Kömür Yardımı Yapılacak İller ve Tarihleri Belli Oldu

9 Ocak 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar yürürlüğe girdi. Kömür dağıtılacak illerin tam listesi için tıklayınız.

A+A-

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca (vakıf) belirlenecek muhtaç ailelere, talepleri üzerine asgari 500 kg bedelsiz kömür verileceği belirlendi.

Dağıtılacak kömür miktarının belirlenmesinde; bölgenin iklim koşullan, kömürün ısıl değerleri ve ailelerin ısınma ihtiyaçları dikkate alınacak.

2018 yılında bu Karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatları Eneıji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dâhilinde yapılacaktır.

TKİ ve TTK tarafından CİF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla TKİ ve TTK sorumluluğunda nakledilecek.

Sevkiyat programı, ekte yer alan dağıtım takvimine uygun olarak yapılır. Vakıflar, TKİ ve TTK’nın termin planı ve dağıtım takvimine uyar ve bu hususta gerekli tedbirleri alır. Dağıtım takvimi ve termin planına uyulmaması durumunda vakıfların talepleri TKİ ile TTK’nın imkânları dâhilinde hazırlayacağı sevkiyat programına göre karşılanacaktır denildi.

TKİ’nin, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin etmesi esastır. TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilir ve kömürün kendi sorumluluğu altında vakıflara ulaştırılmasını sağlanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. ile taşınacak kömüre, bu bağlı ortaklık tarafından öncelik verilecek olup, TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılacağı resmi gazetede belirtildi.

Organizasyon il ve ilçe içerisinde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafından yapılır.  Dağıtılacak kömürün niteliği, 13 Ocak 2005 tarihli ve 25699 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine uygun olacağı belirtildi.

Vakıflara yapılan kömür tesliminden doğan vergi ve harçlar (KDV dâhil) TKİ ve TTK tarafından ödenecektir.

TKİ ve TTK Genel Müdürlükleri tarafından bu Karar kapsamında belirlenen kriterlere uygun olarak CİF satış esaslarına göre vakıflara teslim edilecek kömüre ilişkin bedeller görev zararı sayılır ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 35 İnci maddesi çerçevesinde TKİ'ye ve TTK’ya ödenecek. Karar tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum