1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 2018 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı
2018 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı

2018 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı için hizmet içi eğitim planına dair tüm takvim ve eğitimler yayımlandı. 2018 yılı MEB hizmet içi eğitim planı tam liste için tıklayınız.

A+A-

2017 Mayıs - Temmuz ayları arasında MEBBİS hizmetiçi eğitim modülünde yayımlanan Hizmetiçi Eğitim İhtiyacı Belirleme Anketinde talep edilen hizmetiçi eğitim faaliyetleri, 2017 ve 2018 yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu ile tahsis edilen ödeneklerin etkin kullanımının sağlanabilmesi bakımından harcama birimlerince hazırlandı.

Bu kapsamda bütçe uygulamalarına ilişkin esas ve usullere göre harcamalarda gerekli tasarruf tedbirleri Bakanlık merkez teşkilatı birimlerinin görüş ve teklifleri dikkate alınarak 2018 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı hazırlandı.

2018 yılı öğretmenlerin hizmetiçi eğitim planı uygulama esasları; 2018 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı, Bakanlığın ilgili birimlerinin eğitim ihtiyaçları ve öncelikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Zorunlu hâller dışında eğitim planında değişiklik yapılmayacaktır.

MEB merkez teşkilatı birimlerinin, öğretmenlerle ilgili hizmetiçi eğitim faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü koordinasyonu ve iş birliğinde yapmaları esastır.

Eğitim Planı, faaliyetlere başvurular ve başvuru sonuçları MEBBİS üzerinden kurum amirlerince takip edilerek personele duyurulacaktır. Hizmetiçi eğitim faaliyetlerine ait başvuru, onay ve değerlendirme işlemleri ilgili birimlerce aşağıda belirtildiği şekilde yürütülecektir.

Buna göre; Faaliyete başvurular (ek faaliyetler hariç), faaliyetlerin MEBBİS hizmetiçi eğitim modülüne eklenmesi ile başlayacak, faaliyet başlama tarihine 55 gün kala bitecektir.

Merkezî hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde onay veya red işlemleri; okul ve kurum onayı 5 gün, ilçe onayı 5 gün, il millî eğitim müdürlük onayı 10 gün, ilgili birim onayı 15 gün ve sorumlu birim onayı 20 gün içerisinde gerçekleştirilecektir.

Faaliyetlere başvuru yapan öğretmenin, faaliyet hedef kitlesine uygunluğu onay makamlarınca incelenecek olup, hedef kitleye uymayan öğretmenin başvurusu reddedilecektir. Herhangi bir faaliyete yapılan başvurunun hedef kitleye uygunluğundan öğretmenin kendisi ve kurum amirleri doğrudan sorumlu olacaktır.

Öğretmenlerin merkezî hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde fırsat ve imkân eşitliğinin sağlanması esas alınacaktır.

Bu amaçla; Her öğretmen, takvim yılı içerisinde uzaktan eğitim faaliyetleri hariç en çok 5 hizmetiçi eğitim faaliyet için başvuru yapabilecektir. Öğretmenler, projeli faaliyetler, birbirinin devamı niteliğinde olan veya görev değişikliği nedeniyle katılma zorunluluğu olan faaliyetler dışında yılda en fazla 1 merkezî hizmetiçi eğitim faaliyetine katılabilecektir.

Merkezî hizmetiçi eğitim faaliyetine hiç katılmayanlar veya toplamda en az sayıda merkezî hizmetiçi eğitim faaliyetine katılanlar,

Öğretmenlerin meslekteki hizmet yılları dikkate alınarak 3 yıl ve üzeri hizmeti bulunanlara öncelik verilecektir.

Bakanlığımız merkez teşkilatı birimleri; MEBBİS adresinde ilgili faaliyetler için tanımlanmış süre içerisinde başvuru onay veya red işlemini tamamlayarak katılımcı listesini oluşturacaklardır.

Hizmetiçi eğitim etkinlik programını, ders dağılım çizelgesi ile eğitim görevlileri listesini ilgili faaliyetin başlama tarihinden 20 gün önce (birimlere ait son onay tarihi) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne resmî yazı ile göndereceklerdir.

Faaliyetlere ilişkin yazışmalarda faaliyetin adı, tarihi, yeri, numarası, faaliyetteki görevlilerin ve katılımcıların T.C. Kimlik numaraları, görevli oldukları okul veya kurum mutlaka belirtilecektir.

Eğitim   Planında yer alan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine ait planlama, düzenleme, başvuru, onay, duyuru, değişiklik, açılış onayı, iptal, görevlendirme vb. gibi işlemler Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce yapılarak MEBBİS adresinde yayımlanacaktır. Ayrıca katılımcılara ve görevlilere SMS/E-Posta yoluyla bildirilen duyurular da dikkate alınacaktır.

Bakanlığımız merkez teşkilatı birimleri ve valilikler, eğitim faaliyetine katılımı kesinleşen ve görevlendirilen personeli görevlendirme onaylarını ve listelerini MEBBİS adresinden alarak ilgililere gerekli duyurunun zamanında yapılmasını sağlayacaklardır.

Göre değişikliği veya geçerli mazereti sebebiyle faaliyete katılamayacak öğretmenin yerine Bakanlık birimleri veya valilikler görevlendirilmesini istedikleri öğretmeni faaliyetin başlama tarihinden en az bir hafta önce Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bildireceklerdir. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce uygun görülen tekliflere onay alınacaktır.           Onay alınmadan ilgili kişi/kişiler görev mahallinden ayrılmayacaktır.

Faaliyetlerde görevlendirilmesi teklif edilen eğitim görevlilerinin standart eğitim programında yer alan yeterliklere sahip olmasına, konunun uzmanı olmasına ve seçimine özen gösterilecektir.

Geçerli mazeretleri sebebiyle çağrıldıkları hizmetiçi eğitim faaliyetine katılamayacak olanlara ait dilekçe ve mazeret belgeleri en kısa zamanda silsileyi takip ederek resmî yazı ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne gönderilecektir. Faaliyetlere mazeretsiz olarak katılmayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Eğitim planında yer almayan ancak ilgili birimlerce açılması zaruri görülen ek faaliyetlere ilişkin teklifler, gerekli işlemlerin zamanında yapılabilmesi için faaliyetin başlama tarihinden en az 20 gün önce tüm bilgi ve belgelerle birlikte Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.

Giderleri kendileri veya kuramlarınca karşılanmak kaydıyla ve tekliflerin Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce uygun görülmesi halinde;

Özel öğretim kuramları, özel öğrenci yurtları ve benzer statüdeki kuramlarda görevli öğretmenler, kuram amirleri ve ilgili birimin teklifi ile, Diğer kamu kuram ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenler, kuram amirlerince doğrudan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne teklifleri ile katılabileceklerdir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kamu kuram ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenler kendi kuramlarınca seçilmiş olmak kaydıyla, Bakanlığımızca yurt dışında görevlendirilen öğretmenler, yaz tatillerinde veya kuramlarınca izinli sayılacakları dönemlerde bu durumlarını belgelendirmeleri durumunda hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılabileceklerdir.

İlgili birim, belirlenen süre içerisinde faaliyetlere ilişkin iş ve işlemleri tamamlamaması durumunda bu faaliyetler Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce işleme alınmayacak ve iptal edilecektir.

2018 yılı itibari ile merkezî olarak düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde eğitim merkezi 4. onay (ilgili birim onayı) işleminden sonra MEBBİS modülünde görünür olacaktır.

Hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılacaklar ve görevlendirilecekler, faaliyet başlama tarihinden bir gün öncesi, faaliyet süresince ve faaliyet bitiş tarihinden sonraki gün görevli/izinli sayılacaklardır.  2018 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı için TIKLAYINIZ. 2018 Yetki, Plan Onayı ve Uygulama Esasları için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.