1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. 2018 Yılı Trafik Cezaları Belli Oldu
2018 Yılı Trafik Cezaları Belli Oldu

2018 Yılı Trafik Cezaları Belli Oldu

Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan vergi usul kanunu genel tebliği Resmi gazetede yayınlanmasının ardından 2018 yılı trafik cezaları da belli oldu. 2018 yılı vergi cezaları ne kadar?

A+A-

Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi usul kanunu genel tebliğinin 11 Kasım 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanmasının ardından 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak trafik cezalarına dair ayrıntılar da belli oldu.

2018 yılına ait trafik cezaları belirlenirken yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranıdır. Bu oran Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilir denilmektedir.

Bu kapsamda 2018 yılından itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranı 2017 yılı için % 14,47 olarak belirlendiğinden bazı trafik cezaları da şu şekildedir.

Öncelikle en düşük trafik cezası taşıma sınırlarının üstünde yolcu taşıyanlar için olacak. 85 TL cezası bulunuyor. En yüksek ceza ise 17 bin 65 TL ile geçici tescil belgesi basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler için kesilecek.

488 TL ile Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara kesilecek olan ceza miktarı olarak belirlendi. Ayrıca yönetmeliğe aykırı plakaya da 488 TL ceza var.

108 TL ile Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara kesilecek olan ceza.

Plakasız araç kullanma 2018 TL, sahte plakaya 5191 TL, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası olmayanlar için 235 TL, takoğraf, taksimetre kullanmayanlara 488 TL ceza kesilecek.

Ehliyetsiz araç kullananlara 2018 TL, sürücü belgesi araç kullananlara 2018 TL, kırmızı ışık cezası 235 TL, trafik levhalarına uymayanlara 108 TL, 0,50 Promil alkollü araç kullananlara 1002 TL ceza uygulanacak.

Ayrıca aşırı hız ile ilgili cezalar da şu şekildedir: % 30'a kadar 235 TL, % 30'dan fazla ise 488 TL ceza kesilecek. Radarların yerini belirleyen ve sürücüleri uyaranlara 2018 TL ile 3042 TL ceza kesilecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler