1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2018 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS
2018 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS

2018 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS

Milyonlarca üniversite adayının beklediği ve 2018 yılında ilk defa uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS detayları da yavaş yavaş belli oluyor. Sınavlar kaç gün sürecek. YGS- LYS sınavlarının yerini alacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS.

A+A-

Bugün itibarıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS'nin ayrıntıları resmi olarak belli olacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç iki milyondan fazla adayın merakla beklediği yeni üniversite sisteminin detaylarını merak ediyor. İşte üniversiteye geçiş sisteminin tüm detayları:

 

Üniversiteye Girişte "Yükseköğretim Kurumları Sınavı" YKS'ye dair önemli detaylar!

 

Üniversiteye geçiş sisteminde YGS tarzı ilk oturum yapılacak ve lise müfredatının ortak konuları olacak. Tüm adaylar tıpkı YGS sınavı gibi bu oturuma girecekler. Üniversiteye geçiş sınavının ÜGS ikinci aşamasında ise alanlara göre testler yer alacak. Adaylar tüm testleri cevaplamak zorunda olmayacak. Hangi alandan sınava girilmek isteniyorsa aday o testi cevaplayacak.

 

Bknz: Üniversiteye Geçişte Yeni Sistem Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Bknz: YGS, LYS Kalktı mı, Üniversiteye Girişte Yeni Sınav Sistemi Belli Oluyor

 

LYS gibi farklı oturumlar yok!

 

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta YÖK Başkanı üniversite sınavının değişeceğini açıklamasından sonra adayların önceki gibi 4 aya yayılan bir sınav sistemi olmayacağını açıklamıştı. YGS ve LYS oturumları olmak üzere adaylar YGS'den sonra aylarca LYS oturumlarına hazırlanmaktaydı. Toplamda 18 farkı puan türünden sınava giren adaylar için puan türü 4'e inecek.

 

EA, SÖZ, SAY ve DİL puan türleri esas alınacak!

 

Puan türleri sadeleşeceğinden Eşit Ağırlık EA, Sözel SÖZ, Sayısal SAY ve Yabancı Dil DİL şeklinde puan türleri olacak. Daha önceki ÖSS, ÖYS'yi hatırlatan bu puan türleri hali hazırdaki karmaşık puan türlerinin yerini alacak!

 

Bknz: Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Hangi Tarihte Yapılacak - YKS Ne Zaman

 

Bknz: Üniversiteye Girişte Yeni Sistem YÖK Başkanı Saraç Tarafından Açıklandı - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Bknz: Yeni Sistemde Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak - Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak

 

Baraj sistemi ve Başarı sıralaması devam edecek!

 

Bilindiği üzere TIP, Hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik bölümleri için başarı ve baraj sıralaması yeni sınav sisteminde de uygulanacak. LYS'de bulunan puan türlerinin hiçbiri olmayacak. Kafaları karıştıran 18 puan türü ana puan türlerine dönüşecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler