1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2018 Yılından İtibaren Taslak Ders kitaplarının İncelenmesinde Yeni Bir Süreç Başlıyor
2018 Yılından İtibaren Taslak Ders kitaplarının İncelenmesinde Yeni Bir Süreç Başlıyor

2018 Yılından İtibaren Taslak Ders kitaplarının İncelenmesinde Yeni Bir Süreç Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, intihal.net yazılımı ile taslak ders kitaplarının incelenmesinde yeni bir süreç başlatacak. MEB'e hibe edilen yazılım sayesinde terör örgütü bağlantılarını ve kötü niyetli yayıncıların da hile yapmaları engellenecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 2018 Yılından İtibaren Taslak Ders kitaplarının İncelenmesinde Yeni Bir Süreç Başlatılacağı belirtildi.

Taslak ders kitapları incelemesi bugüne kadar yalnızca öğretmenlerden oluşan komisyonlar tarafından manuel olarak yapılmaktayken bu yıldan itibaren incelemelerimizin el emeğiyle yapılmasının yanı sıra inceleme sürecinin başında ve sonunda intihal taraması yapılacağı belitildi.

Bu amaçla Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık Ltd. Şirketi ürünü olan intihalnet yazılımı, adı geçen şirket tarafından Millî Eğitim Bakanlığı’na hibe edildi. Tamamen yerli ve millî olan bu yazılımın MEB’e hibe edilmesiyle ilgili protokol töreni MEB Başöğretmen salonunda 2 Mart2018 tarihinde düzenlendi.

2018 Birinci dönem taslak kitap inceleme sürecinden itibaren İntihal.net yazılımıyla kitapları hazırlayanların başka eserlerden intihal yapıp yapmadıkları tespit edilebilecektir. İntihalnet yazılımıyla bazı kötü niyetli yayıncıların aynı kitabı iki farklı kitapmış gibi sunmasının da önüne geçilebilecektir. İntihalnet yazılımıyla, ders kitaplarında FETÖ irtibatlı veya iltisaklı kaynakların ve mesajların kullanılıp kullanılmadığı tespit edilecektir. Konuyla ilgili açıklamanın tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler