2018 YKS’de Ek Puan Verilecek Lisans Programları

ÖSYM, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavında bazı lise programları için ek puan verecek. Hangi lise türleri, hangi lisans programları için ek puan alabilecek. 2018 YKS’de ek puan nasıl hesaplanacak. 2018 YKS ek puan lisans bölümleri.

40329
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzunun ÖSYM tarafından yayımlanmasının ardından başvurular 1 Mart itibarıyla alınmaya başladı. 2018 YKS başvuruları devam ediyor. 2018 yılı için  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 21 Mart 2018’de, ücret ödeme için son gün, 22 Mart 2018’de sona erecek.

My Memur olarak Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programlarının tam listesini aşağıdaki foto galeride sizler için hazırladık. Hangi lise alanlarının hangi bölümü tercih ederken ek puan alacağına dair listeleri bu galeride bulabilirsiniz.

Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlan mezunlarının, aşağıda hazırladığımız foto galeride belirtilen yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir.

Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların lisans programlan için ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki bağlantıda yer alan programlar için ek puanlar, 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30 Mart 2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için aşağıdaki bağlantıda yer alan bölümler için puan hesaplanmayacaktır.

Geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Bu yıl sınava girdiğimde mezuniyet alanımla ilgili lisans programlarına yerleştirme işleminde ek puan alabilecek miyim? Bu kapsamda ek puan uygulaması sadece , 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanır. İlgili ortaöğretim kurumuna , 30 Mart 2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.

Ek puan hesaplaması nasıl olacak? Ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen okul türü veya alanlarından mezun olanlar, karşılarında yer alan yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

Ek puan, 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.

1 Ağustos 2018 Güncel LİSTE!

2018 YKS ek puan verilen lise alanları ve lisans bölümlerinin tam listesi için TIKLAYINIZ.

FOTO galeriden tüm lisans bölümlerini direk incelemek için TIKLAYINIZ. Sadece Lisans bölümlerini bilgisayarınıza indirmek için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 3 sene önce

  Ek puanı farklı bölüm için kullana bilirmiyim

 2. 3 sene önce

  Hocam şimdi ben 2014 de liseye başladım ama ek puanlı yerleştirme hesaplanmış yani 0.18 ile seçim yapabilir miyim?

3 Yorum

 1. 3 sene önce

  Meslek lisesi mezunuyum 2016 2017 2 yıllık onlisans için paramedik bölümü için ek puan alabilirmiyim

 2. 3 sene önce

  Hocam şimdi ben 2014 de liseye başladım ama ek puanlı yerleştirme hesaplanmış yani 0.18 ile seçim yapabilir miyim?

 3. 3 sene önce

  Ek puanı farklı bölüm için kullana bilirmiyim

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!