1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2018 YKS’de Ek Puan Verilecek Önlisans Programları
2018 YKS’de Ek Puan Verilecek Önlisans Programları

2018 YKS’de Ek Puan Verilecek Önlisans Programları

ÖSYM, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavında bazı lise programları için ek puan verecek. Hangi lise türleri, hangi Önlisans programları için ek puan alabilecek. 2018 YKS’de ek puan nasıl hesaplanacak. 2018 YKS ek puan Önlisans bölümleri.

A+A-

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzunun ÖSYM tarafından yayımlanmasının ardından 2018 YKS başvuruları devam ediyor. 2018 yılı için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 21 Mart 2018’de, ücret ödeme için son gün, 22 Mart 2018’de sona ereceği kılavuzda belirtilmişti.

2018 YKS kılavuzu kapsamında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarının ek puanları ile yerleşebilecekleri önlisans programlarının tam listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

My Memur olarak ek puan verilecek lisans programlarının yanı sıra önlisans programlarına dair detayları da sizler için inceledik. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarının ek puanları ile yerleşebilecekleri ön lisans programlarının tam listesini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlan mezunlarının, aşağıda hazırladığımız foto galeride belirtilen yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir.

Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların önlisans programları için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

Ek puan nasıl olacak? Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim önlisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP'nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP'nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

Ek puan, 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz. Önlisans bölümlerinin tamamı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler