1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2018 YKS’de Hangi Testler Yer Alacak
2018 YKS’de Hangi Testler Yer Alacak

2018 YKS’de Hangi Testler Yer Alacak

2018 YKS takvimi açıklandı ve başvurular 1 Mart’ta başlıyor. 2018 YKS’de hangi testler yer alacağına dair kılavuz yayımlandı. 2018 YKS’de Temel Yeterlilik Testi (TYT),  Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) detayları için tıklayın

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınav takvimini açıkladı. 2018 YKS başvurularının alınacağı tarih de belli oldu. 1 Mart 2018 itibarıyla YKS başvuruları alınmaya başlayacak.

2018 YKS’de hangi testler yer alacaktır? TYT’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur.

2018 TYY’de uygulanacak testler ve kapsamları şu şekildedir: Türkçe, Sosyal Bilimler, Temek Matematik ve Fen Bilimleridir.

Türkçe Testinde 40 soru olacak. Konular, Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve orumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer alacak.

Sosyal Bilimler Testi Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer alacak. 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) olacak.

Temel Matematik Testinde 40 soru olacak. Konular, Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak.

Fen Bilimleri Testinde Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji soru olacak.

2018 AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir. Bu oturumda lise müfredatı esas alınacaktır.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

1. oturum TYT herkes için zorunlu! Bütün adayların TYT’ye girmesi zorunludur. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak AYT ve/veya YDT’ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur. 2018 YKS başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

2018-tyt.jpg2018-ayt.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler