1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2018 YKS’de Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre Öğrenci Alan Bölümler
2018 YKS’de Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre Öğrenci Alan Bölümler

2018 YKS’de Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre Öğrenci Alan Bölümler

ÖSYM, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS başvuru kılavuzunu yayımladı. 2018 YKS ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak bölümler hangileridir. Özel yetenek ile öğrenci alan lisans ve önlisans bölümleri için tıklayınız.

A+A-

2018-2019 ders yılında Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alınacak yükseköğretim programlarını sizler için derledik. Bu programlarla ilgili olarak uygulanacak işlemler ve gerekli koşullar ilgili yükseköğretim kurumlarınca önkayıt sırasında adaylara duyurulacaktır. Merkezî yerleştirme ile herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanmış olan adaylar da bu tabloda gösterilen programlara başvurabileceklerdir.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların, TYT puanının en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)) durumlarını, “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla TYT puanlarının 100 ve üzerinde olanlar, özel yetenek sınavlarına kabul edilir. 2018 YKS’de özel yetenekle öğrenci alacak 150 bölümün tam listesi için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler