2019 – 2020 AÖF Ders Sayıları Azaltıldı! AÖF Müfredat Güncellendi

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi AÖF 2019-2020 Öğretim yılında okutulacak ders sayıları azaltıldı, müfredat güncellendi.

56601
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi AÖF tarafından ders sayıları ve müfredat ile ilgili bir duyuru yayımlandı. Anadolu Üniversitesi AÖF ders içeriklerinde önemli yapısal değişiklikler yapmaya devam ediyor.  2019-2020 öğretim yılın Anadolu Üniversitesi AÖF ders sayıları azaltıldı ve müfredat güncellendi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine AÖF 2019-2020 öğretim yılında kayıt yaptıranlar sadece zorunlu derslerden sorumlu sayılıyor. 2019-2020 öğretim yılından önce kayıt yaptıran öğrenciler için ise 2019-2020 öğretim yılında kaldırılan dersler, zorunlu olmaktan çıktı ve son kez açılacak ve kayıt yeniletecek öğrencilerin “isteğe bağlı” şekline dönüştü. AÖF öğrencilerinin isteğe bağlı dersleri alma zorunluğu yok.

Bilimsel bilginin sürekli güncellenmesi doğrultusunda, Açıköğretim Sisteminde yer alan programların derslerinde öğrencilerimizi yakından ilgilendiren önemli yapısal güncellemeler yapılmaya devam edilmektedir. Bu amaçla 2019-2020 öğretim yılından itibaren geçerli olacak şekilde programların akademik koordinatörleri ve alan uzmanlarıyla yapılan uzun süreli çalışmalar sonucunda programlarda okutulan ders sayıları azaltılarak müfredatta önemli iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Açıköğretim Sistemi tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili programın yapısı, akademik kapsamı ve program çıktıları ile yeterli düzeyde örtüşmeyen dersler çıkarılmış ve müfredattaki ders sayıları azaltılmıştır.

Müfredat iyileştirmelerinde bazı dersler için ise yarıyıl değişikliği yapılmış ya da müfredattan çıkarılan derslerin yerine programın yapısı, akademik kapsamı ve program çıktıları açısından daha uygun dersler getirilmiştir.

Ayrıca Açıköğretim Sisteminde okutulan tüm dersler için, öğrencilerin dönem içinde derse ayırdığı süreye bağlı olarak AKTS Kredisi Sınama Anketine göre AKTS kredileri yeniden değerlendirilmiştir. Ankete katılan öğrencilerin verdiği yanıtlar daha sağlıklı bir kredi sistemi oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.

DİKKAT!

2019-2020 öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenciler sadece zorunlu derslerden sorumludur. 2019-2020 öğretim yılından önce kayıt yaptıran öğrenciler için ise 2019-2020 öğretim yılında kaldırılan dersler, “zorunlu” statüsünden çıkarılarak son kez açılacak ve kayıt yeniletecek öğrencilerin “isteğe bağlı” olarak alması sağlanacaktır. 2019-2020 öğretim yılından önce kayıt yaptırmış öğrencilerin mezuniyetleri için kaldırılan ve isteğe bağlı hale getirilen dersleri alma mecburiyetleri bulunmamaktadır.

2018-2019 öğretim yılı sonunda kaldırılan dersinin son harf notu FF olan ya da bu dersi hiç almayan öğrenciler, 2019-2020 öğretim yılında isterlerse isteğe bağlı dersleri seçebilecektir.

SD DERS NOTU NEDİR?

Kaldırılan ve isteğe bağlı olan dersi 2019-2020 öğretim yılında ilgili dönemde aldıktan sonra yapılan sınav sonucunda FF harf notu alınması durumunda öğrencilerin isteğe bağlı aldıkları dersin notu, SD (Sorumlu Değil) harf notuna dönüşecektir.

Bu nedenle kaldırılan ve isteğe bağlı hale getirilen dersleri seçecek öğrencilerin bu uyarıyı göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Öğrencilerimizin aşağıda bağlantıları yer alan kendi programlarına ait ders intibak tablosunu, ders intibaklarıyla ilgili açıklamaları ve sıkça sorulan soruları gözden geçirmeleri yararlarına olacaktır.

DERS İNTİBAKI NEDİR?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemindeki programlarda okutulan derslerde yapılan değişiklikler, ders intibakı olarak tanımlanmaktadır. Ders intibakı; ders adı, ders kodu, dersin yarıyıl değişiklikleri, bir dersin başka bir ders ile değiştirilmesi, dersin kaldırılması ve yeni ders eklenmesi işlemleridir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!