1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. 2019-2020 Hükümet Bursları kapsamında Üç Ülke Burs Başvurusu Başladı
2019-2020 Hükümet Bursları kapsamında Üç Ülke Burs Başvurusu Başladı

2019-2020 Hükümet Bursları kapsamında Üç Ülke Burs Başvurusu Başladı

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından yayımlanan duyuruda Azerbaycan ve Çin Hükümet Burslarının başvurularının başladığı duyuruldu.

A+A-

2019-2020 Hükümet Bursları kapsamında 3 ülke için daha burs başvuruları yapılacak. Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından yayımlanan duyuruda Azerbaycan ve Çin Hükümet Burslarının başvurularının başladığı duyuruldu.

YÖK sitesinde Hükümet Bursları ile alakalı belirtilen açıklamada Kültürel anlaşmalar çerçevesinde yabancı Hükümetlerce Hükümetimiz emrine burslar tahsis edildiği belirtildi.  Hükümet Burslarının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başkanlığında oluşturulan mülakat komisyonunca değerlendirildiği başarılı bulunan adayların ise; isim ve dosyaları kontenjan dâhilinde burs veren ülke temsilciliklerine iletildiği belirtildi.

BULGARİSTAN BURSU

Burs Başvurusu 6 Mart 2019 tarihinde başlayacak ve 14 Nisan 2019 tarihinde sona erecek ve toplamda 2 adet yaz dil bursu verilecek.

14 Temmuz - 3 Ağustos 2019 tarihleri arasında Sofya Üniversitesi´nde düzenlenecek olan yaz seminerine (bir öğrenci) ; 15 Temmuz - 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Veliko Tarnovo Üniversitesi´nde düzenlenecek yaz seminerine (bir öğrenci) olmak üzere toplam 2 adet yaz dil bursu tahsis edilmiştir.

Burs kapsamında ekte yer alan başvuru kılavuzunda belirtilen hususlar çerçevesince eğitim ve kültürel programın giderleri, kalacak yer, yeme-içme masrafları Bulgaristan Hükümeti tarafından karşılanacaktır. Bunun dışında kalan diğer bütün masraflar (Ulaşım masrafları ve sağlık sigortası vb.) adaylar tarafından karşılanması gerekmektedir.

UKRAYNA BURSU

Lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet burs tahsis edilmiştir. Başvurular 20 Mart 2019 tarihine kadar devam etmektedir.

Burs kapsamında ekte yer alan başvuru kılavuzunda belirtilen hususlar çerçevesince eğitim ücreti, yurt imkanı ve sağlık hizmetleri yer almaktadır.

Başvurulabilecek bölümler başvuru kılavuzunda yer almaktadır.

Ukraynaca dilinde hazırlık eğitimi alınması halinde bu derslerin finansmanı adaylar tarafından karşılanacaktır.

Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının, yüksek lisansa başvuracak adaylar ise lisans diplomalarının Ukraynaca dilinde çevirili ve noter onaylı olmasına dikkat etmelidir.

Pasaport fotokopisinde pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve pasaport bitiş tarihini gösteren hususların anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.

Bursu kazanan adayların Ukrayna tarafından istenilen belgelerin Ukraynaca dilinde çevrili ve noter onaylı olması gerekmektedir.

Asıl ve yedek olarak belirlenen adayların sonuçların açıklanmasını müteakiben Ukrayna tarafından istenilen belgeleri 27 Mart 2019 günü mesai bitimine kadar Ukraynaca dilinde ve noter onaylı olarak tarafımıza teslim etmeleri gerekmektedir. Belgeleri teslim etmeyen adayların sorumluluğu kabul edilmeyecektir.

ÇİN BURSU

ÖZEL ŞARTLAR: Toplamda 8 Adet Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Akademisyenlik Bursu ve 2 Adet Asya Bursu verilmektedir ve 17 Mart 2019 son başvuru günüdür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Lisans programlarına başvuru için 25 yaşın altında ve lise mezunu olmak,

Yüksek lisans programlarına başvuru için 35 yaşın altında ve lisans derecesine sahip olmak,

Doktora programlarına başvuru için 40 yaşın altında ve yüksek lisans derecesine sahip olmak,

Genel akademisyenlik programlarına başvuru için lisans programında en az iki yılı tamamlamış olmak ve 45 yaşın altında olmak,

Kıdemli akademisyenlik programlarına başvuru için yüksek lisans derecesine veya doçent unvanına (ya da daha üst unvana) sahip olmak, 50 yaşın altında olmak.

Adayların, yurt dışına çıkışlarına engel olacak herhangi bir sağlık problemi olmamalıdır.

Uluslararası seyahat masrafları adayların kendilerine aittir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler