2019 ALES/2 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak! ALES Soru ve Cevapları Yayımlandı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda üç kez olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilen ALES’in 2.si 22 Eylül’de yapıldı. Sınava giren adaylar merakla sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor.

56431
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından yılda üç defa olmak üzere ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde lisans mezunları için yapılan bir sınavdır. ALES genellikle yüksek lisans yapmak isteyen adayların başvuru yaptığı bir sınav olarak bilinir.

ALES aynı zamanda Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya naklen atanabilmek için ayrıca doktora eğitimi almak için girilmesi gereken bir sınavdır. Mühendislik tamamlama programına başvuracak olan Teknik öğretmenler içinde ALES puanı gerekmektedir.

İlkbahar dönemi ALES, 5 Mayıs 2019 tarihinde başladı. Sonbahar döneminin ilk ALES sınavı ise Pazar günü gerçekleştirildi. Sınava giren adayların sabırsızlıkla beklediği ALES/2 soru ve cevapları açıklandı. ALES/2’nin sonuçlarının açıklanacağı tarih ise yine adaylar tarafından heyecanla bekleniyor.

ALES 2019/2 sınavı ÖSYM tarafından hazırlanan sınav takvimine uygun olarak 22 Eylül 2019 Pazar günü yapıldı. ALES 2019 soru ve cevapları açıklandı. 2019 ALES/2 sonbahar dönemi sınavına giren adaylar büyük bir merakla sınavın açıklanacağı tarihi bekliyor. ALES 2019 sınav sonucu adaylara ne zaman açıklanacak? 2019 ALES Sonbahar Dönemi yapılan sınav sonucunun açıklanacağı tarihi ÖSYM tarafından sınav takviminde açıklandı. Yüz binlerce adayın heyecanla beklediği ALES sınav sonucu 17 Ekim 2019 tarihinde açıklanacak.

Adaylar 2019 – ALES/2 Sonbahar Dönemi sınav sonuçlarını ÖSYM’nin resmi sitesinden öğrenebilecekler. Adaylar ÖSYM’nin sitesine girerek sınav sonuçlarını T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM https://sonuc.osym.gov.tr. İnternet adresinden sorgulayabilecekler. Ayrıca ALES soru ve cevapları için yine ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

ÖSYM’nin internet sitesinden veya herhangi bir ÖSYM bürosunda yapılan ALES başvuruları ayrıca elektronik ortamda da yapılabildi. Adaylar başvuru giriş formunu doldurduktan sonra 120 TL olan sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamış oldular.

2019-ALES/2 Soru ve Cevapları İçin TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!