2019 DGS Başvuru Son Günü! Dikey Geçiş Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılacak

ÖSYM tarafından 2019 DGS başvuru kılavuzunun yayımlanmasından ve Dikey Geçiş Sınavı DGS başvurularının başlamasının ardından sonra süre bugün sona eriyor. 2019 DGS başvuruları ve tüm detaylar My memur haberde.

featured

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” tarafından Aday İşlemleri Sistemi “AİS” internet sitesi üzerinden 2019 DGS başvuruları bugün de devam ediyor. 2019 DGS ödeme son günü ise devam edecek. 2019 yılı DGS başvuru kılavuzunun yayımlanmasından sonra Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans programları mezunlarının lisans öğrenimine dikey geçiş sınavı (DGS) kılavuzu kapsamında başvurular 26 Nisan 2019 itibarıyla başlamıştı.

2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı 2019-DGS başvuruları 26 Nisan-8 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak. Ücret ödeme için son gün ise 9 Mayıs 2019 olarak açıklandı. Ödeme işlemleri ve tüm Aday İşlemleri Sistemi kullanımı ile ilgili detaylara haberimizde ve aşağıdaki “PDF” bağlantısında yer alan dosyadan ayrıca ulaşabilirsiniz.

2019 DGS HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

Normal bu süre içerisinde 120 TL olan DGS ücreti “Geç Başvuru Günü” için 180 TL olarak belirlendi. 2019 DGS Sınav ücreti ödeme işlemleri 9 Mayıs 2019 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.

ÖSYM FOTOĞRAF DOLMA SÜRESİ VE GEÇERLİ EĞİTİM BİLGİSİ

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvuru işlemlerini bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM AİS veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabileceklerdir.

ÖSYM Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklardır.

ÖSYM Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar.

2019 DGS SINAV ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı,

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler,

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) ile yapılabilir.

2019 DGS BAŞVURU MERKEZİ ARACILIĞIYLA YAPILACAK BAŞVURULAR

Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş günlerinde ve resmî çalışma saatleri arasında alınacaktır. Başvurum erkezlerinin adresleri, sınava başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.

2019 DGS BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Başvurular 2019 DGS Kılavuzu sayfa 7, 8, 9, 10 ve 11. Sayfalarda tüm ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Dikkatlice internet üzerinden veya başvuru merkezinden gerekli işlemler takip edilmelidir.

DGS başvuru kılavuzu için tıklayınız:

www.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2019 DGS Başvuru Son Günü! Dikey Geçiş Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!