2019 DGS Başvuruları Başladı! Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Kılavuzu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından 2019 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı. Dikey Geçiş Sınavı DGS başvuruları ÖSYM'de başladı. 2019 DGS'ye dair tüm detaylar My Memur haberde.

featured

2019 yılı DGS başvuru kılavuzu yayımlandı. Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans programları mezunlarının lisans öğrenimine dikey geçiş sınavı (DGS) kılavuzu kapsamında başvurular 26 Nisan 2019 itibarıyla başladı. 2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı 2019-DGS başvuruları 26 Nisan-8 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak. Ücret ödeme için son gün ise 9 Mayıs 2019 olarak açıklandı.

2019 DGS SINAV ÜCRETİ ve GEÇ BAŞVURU GÜNÜ

ÖSYM 2019 DGS sınav ücretini 120 TL olarak belirlendi. 2019 DGS Geç başvuru günü: 21 Mayıs 2019 tarihinde olacak. Sınav ücreti aynı gün ödenecek. 2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı geç başvuru günü sınav ücreti ise 180 TL olarak belirlendi.

2019 DGS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2019 DGS KAPSAMI ve SINAV SÜRESİ

DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika olacaktır. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacaktır.

2019-DGS sonuçları sadece 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacaktır.

Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallar için TIKLAYINIZ.

TABLO-1.Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

TABLO-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları için TIKLAYINIZ.

TABLO-2.Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

TABLO-3 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Üniversite/Meslek Yüksekokulları için TIKLAYINIZ.

TABLO-4 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Program için TIKLAYINIZ.

Aday Başvuru Formu için TIKLAYINIZ.

Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu için TIKLAYINIZ.

Başvuru Merkezleri için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2019 DGS Başvuruları Başladı! Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Kılavuzu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!