2019 DGS Geç Başvuru Günü! 21 Mayıs 2019

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi "ÖSYM" tarafından 2019 DGS Geç Başvuru Günü 21 Mayıs 2019. Dikey Geçiş Sınavı DGS geç başvuruları bugün alınacak. Geç Başvuru işlemleri.

featured

2019 yılı DGSGEÇ BAŞVURU GÜNÜ” işlemleri alınıyor. Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans programları mezunlarının lisans öğrenimine dikey geçiş sınavı (DGS) kılavuzu kapsamında başvurular 26 Nisan 2019 ile 9 Mayıs 2019 tarihleri arasında normal başvurular alınmıştı. 21 Mayıs 2019 itibarıyla da 2019 DGS Geç başvuruları alınıyor. My Memur olarak 2019 DGS geç başvuru günü işlemleri ve DGS ile ilgili tüm detayları hazırladık.

2019 DGS SINAV ÜCRETİ ve GEÇ BAŞVURU GÜNÜ

ÖSYM 2019 DGS sınav ücretini 120 TL olarak belirlendi. 2019 DGS Geç başvuru günü: 21 Mayıs 2019 tarihinde olacak. Sınav ücreti aynı gün ödenecek. 2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı geç başvuru günü sınav ücreti ise 180 TL olarak belirlendi. DGS geç başvuru günü sınav ücretinin bugün yatırılması gerekiyor!

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.

Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir.

Başvuru yaptıktan sonra sınav merkezi tercihlerini değiştirmek isteyen adaylar bu değişikliği başvuru süresi içinde (geç başvuru günü dâhil) ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir. Başvuru süresi bittikten sonra sınav merkezleri tercihlerinde değişiklik yapılamaz.

2019 DGS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2019 DGS KAPSAMI ve SINAV SÜRESİ

DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika olacaktır. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacaktır.

2019-DGS sonuçları sadece 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacaktır.

Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallar için TIKLAYINIZ.

TABLO-1.Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

TABLO-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları için TIKLAYINIZ.

TABLO-2.Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

TABLO-3 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Üniversite/Meslek Yüksekokulları için TIKLAYINIZ.

TABLO-4 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Program için TIKLAYINIZ.

Aday Başvuru Formu için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2019 DGS Geç Başvuru Günü! 21 Mayıs 2019

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!