2019 DGS Lisans Bölümleri ve Kontenjanlar

ÖSYM 2019 DGS başvuru kılavuzunu yayımladı. Buna göre merkezi yerleştirme ile AÖF ve MYO mezunlarının geçiş yapabileceği bölümler hangileridir. Merkezi yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak yükseköğretim lisans programları için tıklayınız.

featured

ÖSYM 2019 DGS başvuru kılavuzunu yayımladı. Buna göre merkezi yerleştirme ile AÖF ve MYO mezunlarının geçiş yapabileceği bölümler hangileridir. Merkezi yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak yükseköğretim lisans programları için tıklayınız.

26 Nisan 2019 tarihi itibarıyla 2019 DGS başvuruları başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından 2019 yılı için meslek yüksekokulları ile Açıköğretim “AÖF” Önlisans programları “MYO” mezunlarının LİSANS öğrenimine DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) kılavuzunu yayımlandı. 2019 DGS kapsamında adayların merakla beklediği “Dikey Geçiş Sınavı 2019 DGS” başvuru koşulları ve tüm lisans bölümleri ile kontenjanlar da açıklandı.

My Memur olarak bu haberimizde Merkezi yerleştirme ile Açıköğretim ve Meslek Yüksek Okulları MYO’lardan başvuru yapacak adayların tercih edebileceği lisans bölümleri ile tüm üniversiteler bazında kontenjan sayılarına değineceğiz. Kontenjanlar ve tüm lisans bölümlerine aşağıdaki bağlantıdan direk ulaşabilirsiniz.

2019 DGS BAŞVURU VE TÜM SÜREÇ ÖSYM’DE

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik kapsamında meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılacak.

“DİKEY GEÇİŞ SINAVI” DGS NEDİR?

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Lisans programlarına devam etmesidir. Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilecek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenecek. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilecek.

2019 DGS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2019 DGS başvuru kılavuzu ve tüm kontenjanlar için tıklayınız:

www.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2019 DGS Lisans Bölümleri ve Kontenjanlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!