1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2019 DGS Tercihleri Bu hafta Başlıyor
2019 DGS Tercihleri Bu hafta Başlıyor

2019 DGS Tercihleri Bu hafta Başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün DGS tercihlerinin bu hafta başlatılacağını açıkladı. DGS tarihleri nasıl yapılacak? 2019 DGS tercihlerine dair detaylar ve son taban puanlar My Memur haberde.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından 2019 DGS tercih süreci başlamasına az süre kaldığı açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 2019 DGS tercihlerinin bu hafta alınacağını açıkladı. 2019 DGS tercih kılavuzu bu hafta yayımlanacak. DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından 2019 DGS tercihleri başlamasını bekleyen adaylar için sürecin sonuna nihayet gelindi. 2019 DGS tercih detayları My Memur haberde.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün sosyal medyada biraz önce yaptığı açıklama şu şekildedir:

Değerli DGS adaylarımız, tercih sürecinizle ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere, bu hafta içerisinde kılavuzu yayımlayacağız ve süreci başlatacağız. Sizlere ve ailelerinize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum açıklamasında bulunuldu.

2019 DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin internet adresinden öğreneceklerdir. "My Memur olarak takip etmekteyiz." Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin (Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları) dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE DİKEY GEÇİŞ YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

Tablo-1 (Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları) dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de (Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları) yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den (Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları) en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi “AİS” internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2019-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görülmelidir.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde Aday İşlemleri Sistemi “AİS” internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz.

Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde Aday İşlemleri Sistemi “AİS” internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

2019 DGS tercihleri öncesi son yerleştirme taban puanları için TIKLAYINIZ.

2019 DGS Tercih Kılavuzu ve Tüm tablolar için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler