1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2019 EKPSS 10 Bin Engelli Personel Alımı TBMM’de Gündeme Getirildi
2019 EKPSS 10 Bin Engelli Personel Alımı TBMM’de Gündeme Getirildi

2019 EKPSS 10 Bin Engelli Personel Alımı TBMM’de Gündeme Getirildi

Engelli memur adayları EKPSS ile kamuya memur alımı takviminin açıklanmasını beklemekten yoruldu. EKPSS adayları TBMM’de bir dizi görüşmeler yaparak seslerini duyurmayı başardı. EKPSS 10 bin atama talebi TBMM Genel Kurulda dile getirildi.

A+A-

Kamuda engelli memur ataması bekleyen EKPSS adayları atama takviminin yanı sıra atama kontenjanının da artırılmasını talep ediyor. Bu kapsamda EKPSS adayları memur atama takviminin açıklanması ve kontenjanın artırılması için TBMM'de bir dizi görüşmeler yaptı. Türkiye Engelliler Platformu tarafından TBMM'de milletvekilleriyle önemli görüşmeler yapıldı ve önemli bilgiler de alındı.

EKPSS adayları özellikle vekillerimizden Arzu Erdem, Yıldırım Kaya, Ömer Fethi Gürer ve Serkan Bayram ile görüşmeler yaptı ve önemli bilgiler de edindiler. İşte Atama bekleyen engelli kamu personeli adaylarının talepleri sonrası vekillerden aldığı bilgiler:

Meclis kulis ve parti içi görüşmelerde kamuda engelli kotasının artması yönünde çalışmalar Ekim 2019 sonunda görüşülecek.

Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi gurubu 'kamuda engelli kotasının %5 olmasına" sıcak bakıyor. Engelli Kotası %5'e KESİN olarak çıkacaktır denildi.

Temmuz veya Ağustos ayı içerisinde engelli ataması yapılacağı doğrulandığı belirtildi.

Mecliste yapılan görüşmede Temmuz veya Ağustos ayında yapılacak atamayla ilgili sayı verilmedi fakat Türkiye Engelliler Platformu’nun Devlet Personel Başkanlığı'ndan aldığı bilgilere göre 4 bin civarında bir EKPSS memur alımı olacağı bilgisinin alındığı belirtildi.

Niğde Milletvekili ÖMER FETHİ GÜRER de 10 bin atama talebini TBMM’de gündeme getirdi. Sayın vekilin konuyla ilgili açıklaması ve TBMM genel kurul konuşması şu şekildedir:

Ülkemizde engellilerimizin ciddi sorunları vardır. Engellilere devletçe sağlanan desteğin AKP iktidarı tarafından aile gelirlerine endeksli değerlendirme sonucu kesintiye uğraması mağduriyetler yaratmaktadır. Ayrıca, 2018 yılında işe girmek için sınava başvuran 100 bine yakın engelli bireyden işe girmeye hak edenlerin dahi ataması yapılmamıştır. 2019 yılı normal KPSS takvimi yayınlandığı hâlde EKPSS takvimi hâlen yayınlanmamıştır.

EKPSS İLE 10 BİN MEMUR ATAMASI

10 bine yakın engelli üniversite mezunu iş istihdamı sağlanmasını beklemektedir. Engelli öğretmenler de Millî Eğitim Bakanlığından, kontenjanı artırıp atama sağlanmasını istemektedir. Bakanlık ve kurumlarda boş engelli kadrolar olmasına rağmen atamaları neden yapılmamaktadır? Kamuda çalışan engelli kotası da yüzde 3'ten en az yüzde 5'ya çıkarılmalıdır açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
10 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler