2019 Eylül Ayı Asgari Geçim Endeksi Açıklandı! Açlık-Yoksulluk Sınırı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından TÜİK 2019 Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra önemli açıklamalar geldi. İşte Eylül ayı asgari geçim sonuçlarına dair tüm detaylar.

56693
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen AR-GE tarafından 2019 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de dar ve sabit gelirlinin zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek vatandaşın enflasyonunun arttığını belirtti. TÜİK 2019 Eylül ayı enflasyon rakamları sonrası asgari geçin endeksi verilerine dair tüm detaylar şu şekildedir:

EYLÜL AYI AÇLIK – YOKSULLUK SINIRI

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’ten alınan Eylül 2019 verilerine göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 329,52 TL olarak hesaplanmıştır.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6 bin 780,06 Lira olarak belirlenmiştir.

4 KİŞİLİK AİLENİN ASGARİ GEÇİM HADDİ

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin %0,92 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise %1,63 oranında artmış ve 2 bin 582,01 Lira olarak hesaplanmıştır.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı eylül ayında 2 bin 480,70 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Eylül 2019 verilerine göre günlük 49,881 Lira olduğu belirlenmiştir.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 496,43 TL olmuştur. Eylül 2019 itibari ile ortalama 4 bin 14,14 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %37,28’ini oluşturmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 984,27 olarak belirlenen kira gideri ise Eylül 2019 ortalama maaşının %24,52’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %61,8’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %38,2’si kalmıştır.

VATANDAŞIN ENFLASYONU DÜŞMÜYOR

Genel Başkan Önder Kahveci, dar ve sabit gelirlinin zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekti. Enflasyonun düştüğü ifade edilmesine rağmen, harcamalardaki fiyat artışı yükselmeye devam etmektedir. Dolayısıyla düştüğü iddia edilen enflasyonun vatandaşın cebine yansımadığı görülmektedir.

Son bir ay içerisinde vatandaşın bütçesi 61 TL daha açık verdi. Ortalama memur maaşıyla kıyaslandığında bir memurun zorunlu harcamalarını karşılayıp ailesini geçindirebilmesi için 2 bin 766 TL daha ihtiyaç duymaktadır.

DOĞALGAZA, ELEKTRİĞE, BENZİNE YAPILAN ZAMLA MEMURA YAPILAN ZAM

Kış ayları da yaklaşırken, doğalgaza, elektriğe, benzine, köprü otoyol gibi birçok kaleme yapılan zamlar %20’nin üzerindeyken, memur ve emeklilere %4’ler 5’ler dolaylarında yapılan zamlar gerçeklerle bağdaşmamakta adalette örtüşmemektedir. Hal böyleyken önümüzde çok önemli gördüğümüz bütçe süreci bulunmaktadır.

Piyasaların hareketlenmesi için düşük faizli kredi imkanları sunulmaktadır, ancak bu kredileri dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın memur ve emeklilerimizin kullanma imkanı bulunmaktadır. Zaten gelirleri zorunlu harcamalarının karşılamaya dahi yetmemektedir. İfade edilen ekonomik iyileşmenin toplumun bütün kesimlerine yansıması, piyasa çarklarının dönmesi için memur ve emeklilerimizin maaşlarında bir iyileştirme yapılması zaruri görülmektedir.

Beklentinin bu bütçe kanunu çalışmaları esnasında memur ve emeklilere ayrılan payın artırılarak sorunların çözülmesi yönündedir.

kamusen2.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!