2019 KYK Burs Ve Kredi Başvurusu Ne Zaman Başlayacak? KYK Burs Ve Kredi Aynı Anda Alınabilir Mi?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü kredi ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? KYK burs başvurusunu ayın kaçında başlayacak? 2019-2020 kyk burs ücreti ne kadar? KYK burs ve kresi başvurusu nasıl yapılır? 2019 KYK burs ve kredi ile ilgili tüm detaylar...

56615
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KYK burs ve kredi başvurusu ne zaman başlayacak? Binlerce üniversite öğrencisinin üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler Kredi Ve Yurtlar Genel Müdürlüğü KYK tarafından verilecek olan burs ve kredi başvurusuna çevrildi. KYK tarafından önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora öğrencilerine burs ve kreşi imkanı sağlanmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü kredi ve burs başvurusu Google da en çok arananlarda yerini aldı. 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı ÖSYM ve arasınıf 7. yedek yurt sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Şimdilerde öğrenciler KYK kredi ve yurt başvurusu işlemleri ne zaman başlayacak merak ediyor. Maddi imkanı el vermeyen öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için burs ve geri ödemeli kredi imkanı sağlanıyor. 2019-2020 KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının ardından burs ve kredi hakkı kazanan öğrenciler belli olacak.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

İşlemler e-Devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

2019-2020 KYK BURS KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

KYK burs ve kredi başvuruları henüz başlamadı. KYK kredi ve burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasının ardından başlayacak. KYK kredi ve burs başvurusu işlemlerinin Ekim ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor.

2019-2020 KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı için belirlenen burs ücreti lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira. Bu burs ücretleri 2019 yılı için geçerli olacak. 2020 yılında burs ücretlerinde artış olması halinde öğrencilerin burs ücretlerinin güncellenmesi bekleniyor.

2019-2020 KYK BURS VE KREDİ BAŞVRUSU AYRI AYRI MI YAPILIYOR?

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

HEM BURS HEM DE KREDİ AYNI ANDA ALINABİLİR Mİ?

KYK tarafından burs alan öğrenciye kredi; kredi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir.

ÖNCELİKLİ OLARAK BURS VERİLECEK ÖĞRENCİLER KİMLER?

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrencilerdir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!