1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. 2019 LGS 1. Nakil Tercih Sonuçları Açıklandı
2019 LGS 1. Nakil Tercih Sonuçları Açıklandı

2019 LGS 1. Nakil Tercih Sonuçları Açıklandı

2019 Liselere Giriş Sınavı LGS kapsamında “liselere yerleştirmede birinci nakil tercih” sonuçları açıklandı. 2019 LGS tercih sonuçlarına dair detaylar My Memur haberde.

A+A-

29 Temmuz 2019 itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı MEB Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki ilk yerleştirme sonucunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları belli oldu. 2019 LGS’de yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos 2019 itibarıyla açıklandı. 2. Nakil başvuruları başladı.

1. nakil tercih başvuruları için öğrenciler tercihlerini 2 Ağustos Cuma günü saat 17.00'ye kadar yapmıştı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas nakiller, iki dönemde gerçekleştirilecek. Tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi tercihleri 2 Ağustos’ta sona ermesinden sonra 5 Ağustos itibarıyla açıklandı.

LGS 2. NAKİL TERCİH İŞLEMLERİ NEREDEN YAPILACAK.

Tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından "e-Okul" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

2019 LGS NAKİLLERİNDE KAÇ TERCİH YAPILABİLECK?

Her nakil döneminde, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere her grup için en fazla 3'er tercih yapılabilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşenlerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin ise merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

2019 LGS’de öğrenciler istemeleri halinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek. Tercihler, Bakanlığın "MEB" veya "e-Okul" internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

2019 LGS TAKVİMİ

2. Nakil Başvuruları: 05-08 Ağustos 2019 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

2. Nakil Sonuçları: 10 Ağustos 2019 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

19-23 Ağustos 2019 Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması olarak kılavuzda yer aldı.

2019 LGS kılavuzu ve kontenjanları için TIKLAYINIZ.

LGS 1. Nakil tercih sonuçları için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler