1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 LGS Başvuru Süresi Uzatıldı! MEB Liselere Geçiş Sınavı Başvuruları
2019 LGS Başvuru Süresi Uzatıldı! MEB Liselere Geçiş Sınavı Başvuruları

2019 LGS Başvuru Süresi Uzatıldı! MEB Liselere Geçiş Sınavı Başvuruları

​​​​​​​Milli Eğitim Bakanlığı MEB 1 Haziran 2019’da yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı LGS başvuru tarihlerini uzattı. 2019 LGS başvuru son günü ve LGS başvurularına dair tüm detaylar My Memur haberde.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı 2019 LGS başvuru süresi uzatıldı. 2019 LGS kapsamında 1 Haziran'da liselere giriş için yapılacak merkezi sınav başvuru süresi 17 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır açıklaması yapıldı. LGS başvurularına dair detaylar ise şu şekildedir:

2019 LGS NE ZAMAN?

Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci oturum 09.30’da ve ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır.

Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

2019 LGS OTURUM SÜRELERİ

2019 LGS'de birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir.

RESMİ VE ÖZEL ORTAOKULLAR, İMAM HATİP ORTAOKULLARI BAŞVURU ŞARTLARI

2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak, gerekiyor.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8‘inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak gerekiyor.

YURT DIŞINDA E-OKUL SİSTEMİNDE KAYITLI OKULLARDAKİLERİN BAŞVURU ŞARTLARI

2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak gerekiyor.

YURT DIŞINDA E-OKUL SİSTEMİNDE KAYITLI OLMAYAN OKULLARDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERİN BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği” esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye’deki 8’inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak gerekiyor.

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi için "PDF" bağlantısına tıklayınız:

pdf.jpg

2019 LGS kılavuzu için "PDF" bağlantısına tıklayınız:
pdf.jpg

53046.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler