1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 LGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? İşte 2019 LGS Yerleştirme Sonuç Zamanı
2019 LGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? İşte 2019 LGS Yerleştirme Sonuç Zamanı

2019 LGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? İşte 2019 LGS Yerleştirme Sonuç Zamanı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından 2019 yılı liselere giriş sınavı kapsamında 2019 LGS yerleştirme sonuçları için geri sayım devam ediyor. Gelecek hafta itibarıyla 2019 LGS sonuçları açıklanıyor. İşte 2019 LGS’ye dair detaylar ve nakil tarihleri!

A+A-

2019 LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Liselere geçiş yerleştirmeleri kapsamında öğrencilerin tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Ortaokul 8’nci sınıf öğrencileri ve velilerin gözleri MEB’e çevrildi. 2019 LGS tercih sonuçları için geri sayım başladı. Önümüzdeki hafta tam da bugün 2019 LGS tercih sonuçları açıklanıyor ve sınavla öğrenci alacak okullar için öğrenciler belli oluyor. My Memur olarak 2019 LGS tercih sonuçlarına dair hazırladığımız haberimiz öğrenci ve velilerin tüm bu sorularına cevap olacak.

2019 LGS YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar MEB veya e-Okul internet adresinden yayımlanacaktır.

2019 LGS Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecek.

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.  

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları e-Okul internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

2019 LGS YERLEŞTİRME VE NAKİL TAKVİMİ

22 Temmuz 2019: Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların İlan Edilmesi,

29 Temmuz - 02 Ağustos 2019: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması,

05 Ağustos 2019: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı,

05-08 Ağustos 2019: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması,

10 Ağustos 2019: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı,

19-23 Ağustos 2019: Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması olarak kılavuzda yer almıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler