2019 Mühendislik Tamamlama Programı Üniversite Kayıtları Başladı

Teknik öğretmenler için 2019-Mühendislik Tamamlama Yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazandıkları üniversiteye başvuruda bulunacaklar. 2019-Mühendislik Tamamlama üniversite kayıtları ne zaman bitiyor?

56447
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 Mühendislik Tamamlama tercihleri, 11-18 Eylül 2019 tarihleri arasında yapıldı. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak internet aracılığıyla elektronik ortamda gerçekleştirdiler. Mühendislik tamamlama yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih adaylar tarafından merakla bekleniyordu. ÖSYM adayların meraklı bekleyişini sonuçları açıklayarak sonlandırmış oldu.

Mühendislik tamamlama yerleştirme sonuçları, adayların puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla ÖSYM tarafından yapıldı. Adaylar arasından, bir tamamlama programını tercih edenler puan sırasına koyularak ve en yüksek puan alandan başlanmak üzere kontenjan sayısı kadar aday programa yerleştirildi.

2019- Mühendislik tamamlama yerleştirmede; 2014 Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016 İlkbahar-Sonbahar, 2017 İlkbahar-Sonbahar, 2018 İlkbahar-Sonbahar, 2018-ALES/2 veya 2019-ALES/1 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) SAYISAL puan türünde alınan (50 puandan az olmamak kaydıyla), en yüksek puan herhangi bir kesinti yapılmadan kullanıldı.

2019 Mühendislik Tamamlama Programı Üniversite Kayıtları hangi tarihler arasında yapılacak? Adaylar, yerleştirme sonuçlarına 23 Eylül 2019 tarihinde saat 15.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili Üniversite tarafından 24-30 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.

Mühendislik tamamlama programı nedir? Programa kimler başvurabiliyor? Mühendislik tamamlama programlarının kontenjanları ise yine ÖSYM tarafından belirleniyor. Teknik Eğitim fakültelerinden mezun olmuş olan Teknik Öğretmenler programa başvuru yapabiliyorlar. Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programlarına (2019-Mühendislik Tamamlama) yerleştirme işlemleri ise yine ÖSYM tarafından yürütülüyor. ÖSYM tarafından yayımlanan Mühendislik tamamlama tercih kılavuzu, 2019-Mühendislik Tamamlama yerleştirme esaslarını kapsamaktadır. Ayrıca yerleştirme işleminde bu kılavuzda yer alan ilke ve kurallar uygulanmaktadır.

Mühendislik Tamamlama Sonuçları İçin TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!