1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2019 Yılı HAC İlk Defa Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri
2019 Yılı HAC İlk Defa Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri

2019 Yılı HAC İlk Defa Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı için HAC müracaatları 8 Aralık itibarıyla başlıyor. 2019 HAC için ilk defa kayıt nasıl yapılacak? 2019 HAC kayıt yenileme işlemleri nasıl olacak? HAC kayıtlarına dair tüm detaylar My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

2019 yılında HAC için ilk defa kayıt yaptıracaklar ve kayıt yenileme işlemlerine dair detaylar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 7 Aralık 2018 itibarıyla yayımlanmasının ardından kayıtlar 8 Aralık’ta başlıyor.

İlk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatları 8- 14 Aralık 2018 tarihleri arasında ilgili bankalara online veya doğrudan 20 TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra iki farklı şekilde yapılabilecek.

Birincisi online olarak Diyanet İşleri Başkanlığının aşağıdaki internet sitesinde, ikincisi ise il ve ilçe müftülüklerine form dilekçe ile müracaat ederek kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

2018 HAC ön başvuru ücreti ödemek için bankalar: Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalarında işlem yapılabilecek.

Hacı adaylarının internet adresinden elektronik ortamda veya müracaat formunda, kuraya birlikte katılmak istenen kişi veya kişileri varsa, mutlaka bunları belirtmelidirler.

Hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak “Oda Tercihli’’ veya “Otel’’ konaklama türlerinden birini tercih edecekler.

Yapılacak tercihler bağlayıcı olacağı ve daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyecektir.

2019 HAC kayıt yenileme işlemleri! 2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 08 Aralık 2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

HAC kaydı Başkanlıkça yapılanlardan; Adres, il veya ilçe, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerinde (Cep Telefon değişikliklerinde) değişiklik talebinde bulunanların, 8 - 14 Aralık 2018 tarihleri arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptıracaklardır.

2019 HAC kaydında iletişim bilgilerinin mutlaka girilmesi gerekmektedir. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.

Yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır. Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş çocukların kayıtlarının ebeveynleri ile birlikte yapılacaktır. İnternet adresinden elektronik ortamda veya müracaat formunda Müracaat formunda hacı adayı tarafından doldurulan bilgiler kayıtlarda esas alınacaktır.

İlk defa kayıt yaptırmak isteyen 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleriyle birlikte yapacaklardır.

Kimler tek bir kura numarası ile kayıt yaptırabilecek? Müracaatlarda; Eş, anne, baba, kayınvalide, kayınbaba, kardeş, çocuk gibi akrabaların birbirleriyle; Her hangi bir akrabalık bağı olmayan vatandaşlarımızın, istemeleri halinde, 10 kişiyi geçmemek şartıyla grup halinde Tek bir kura numarası ile kuraya katılabileceklerdir.

Günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta ve yaşlı olan vatandaşlarımızın müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapacaklardır.

Kayıt ücretini yatırmak müracaat için tek başına yeterli değil! Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde sisteme girilmeyen müracaatların kabul edilmeyecektir.

Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını Diyanet’in aşağıdaki internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.

İnternet ortamında veya müftülüklere yapılan müracaatlardaki bilgi eksikliğinden "Grup Başı" olarak yazılan veya dilekçeyi imzalayan kişi sorumlu olacaktır. Başvuru adresi için TIKLAYINIZ. Duyuru ve tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler