1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. 2019 Yılı İçinde Branş Sıralaması Olmaksızın MEB'in Alan Değişikliğine Bağlı Atama Yapması Gündeme Getirildi
2019 Yılı İçinde Branş Sıralaması Olmaksızın MEB'in Alan Değişikliğine Bağlı Atama Yapması Gündeme Getirildi

2019 Yılı İçinde Branş Sıralaması Olmaksızın MEB'in Alan Değişikliğine Bağlı Atama Yapması Gündeme Getirildi

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB’e başvuru yapıldı. Yapılan başvuru ile 2019 yılında alan değişikliğine bağlı atama yapılması talep edildi. İşte sendikanın başvurusu ve detaylar!

A+A-

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunarak, 2019 yılı içerisinde branş sınırlaması olmaksızın ve tüm kontenjanlar duyuruya çıkılarak ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE bağlı atama işlemlerinin yapılmasını istedik. MEB’e gönderilen yazıda ayrıca bu işlemlerin her yıl düzenli olarak yapılmasını da vurgulandı.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI ATAMALAR KONULU YAZI TAM METNİ

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılabilecek atama çeşitleri arasında alan değişikliğine bağlı atama çeşidi de bulunmakta olup Türk Eğitim Sendikasına, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde görev yapan öğretmenlerden çok sayıda alan değişikliğine bağlı atama yapılması yönünde talep gelmektedir.               

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde alan değişikliğine bağlı atama çeşidi ile ilgili olarak Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren Öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlan olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.** hükümlerine yer verilmiştir. Madde hükmü uyarınca öğretmenlerin öğrenim durumuna uygun olarak başka bir alana geçiş yapabileceği ve atamaların bakanlıkça belirlenecek bir takvime göre yapılabileceği ifade edilmiştir.

Madde metninden görüleceği üzerine alan değişikliğine bağlı atamalar belirli bir zaman takvimine bağlanmamış, bakanlıkça uygun görülecek zaman şeklinde düzenlenerek ucu açık bırakılmıştır. Madde metninde alan değişikliklerine bağlı yer değiştirme işlemleri için belirli bir takvime yer verilmemesinden dolayı bu işlemlerin yıl içinde gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği, gerçekleştirilecek ise ne zaman yapılacağı hususlarında belirsizlik yaşanmaktadır.

Bakanlığınızca en son alan değişikliğine bağlı atamalar 2018 yılında yapılmış; ancak, branşlar bazında çok az sayıda kadronun açıldığı görülmüş, bu durum ise kamuoyunda ve alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenler arasında büyük hayal kırıklığı yaratmıştır.

Çok sayıda öğretmenimiz, eğitimini aldıkları kendi alanlarına geçerek daha verimli olabilecekleri alanda görev yapmayı beklemektedir. Ancak, bu konudaki belirsizlik nedeniyle alan değişikliği için bekleyen öğretmenlerimiz mağduriyet yaşamaktadır. Öğretmenlerin mezuniyet durumuna göre eğitim aldıkları alanda öğretmenlik yapmalarının faydalan saymakla bitirilemez. Öğretmen verimliliğinin en üst düzeye çıkarılması, eğitimde kalitenin artırılması «çın alan değişikliğinin her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir denildi.

t1-007.jpgt2-007.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum
İlgili Haberler