1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2019 Yılı Memur Alımları Milyonlarca KPSS Adayının Beklentisini Karşılamıyor
2019 Yılı Memur Alımları Milyonlarca KPSS Adayının Beklentisini Karşılamıyor

2019 Yılı Memur Alımları Milyonlarca KPSS Adayının Beklentisini Karşılamıyor

2017 ve 2018 yılı kamu personeli, memur, işçi vb. birçok alanda önceki yıllara nazaran oldukça sıkıntılı geçiyor. Kamuya memur alımları kurumlarda boş kadrolar olmasına rağmen maalesef yeterince yapılmıyor. My Memur olarak KPSS adaylarının sesi oluyoruz!

A+A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayları gerek A grubu kadrolar gerekse B grubu kadrolar olsun 2017 ve 2018 yılı oldukça sancılı geçmişti. Sadece memur adayları değil, birçok kurumda işçi, personel vb. birçok kamu personeli adayı için maalesef süreç 2019 için de aynı geçiyor.

MERKEZİ ATAMALARDA DURUM NEDİR?

Kamuya her yıl DPB tarafından açıklanan takvim çerçevesinde kadrolu iki atama yapılıyor. Merkezi KPSS 1 ve 2 atamaları. Son iki senedir bu atama sayıları 5 bini maalesef bulmuyor. Daha önceki yıllarda sayısı 10 binleri geçen atamalar 2019 için de 5 bini bile bulmayacak.

Milyonlarca Lise, önlisans ve Lisans mezunu KPSS adayı kadrolu, mülakatsız, temiz ve torpilsiz atama için can atarken maalesef LİYAKAT’in esas alınamadığı sözleşmeli ve mülakatla yapılan personel alımları giderek artıyor. Hal böyle olunca, personel alımı sayısı da düşünce adaylar için süreç daha da zor işliyor!

ENGELLİ MEMUR ALIMLARINDA DURUM NEDİR?

EKPSS ile memur alımlarında engelli adaylar için 2019 yılı takvimi dahi açıklanmadı. Devlet Personel Başkanlığı Ocak ayı içerisinde takvimi açıklaması gerekirken, Nisan ayı ortasındayız halen takvimden haber yok. Her yıl kamuya engelli memur alımları da EKPSS 1 ve 2 olarak kadrolu memur alımı şeklinde yapılıyor. DPB ve ÖSYM’den 2019 yılı EKPSS memur alımı takviminin ivedilikle açıklamasını adaylar adına talep ediyoruz.

KURUMLARDAKİ BOŞ KADROLARA NEDEN ALIMLAR YAPILMIYOR?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 10 binlerce hatta 100 binlerce boş kadro var. Örneğin MEB’de öğretmen açığı her yıl 100 binin üzerinden. Daha önceki yıllarda en az 50-60 bin olan atama sayısı 20 bine düşmüş durumda.

Sağlık Bakanlığı en son 2018’de KPSS 2018/4 ve KPSS 2018/5 personel alımlarıyla 9 bin ve 18 bin olmak üzere 27 bin personel aldı. Atamalar ancak birkaç gün önce tamamlandı ve çoğu aday KPSS’den aylarca hatta yıl geçtikten sonra göreve başlayabildi.

Hastanelerde sağlık personeli ihtiyacının had safhada olmasına rağmen 2019 yılı sağlık personeli alımları için halen bir gelişme yok. Yakında denecek personel alımları için süreç uzadıkça uzuyor ve belirsiz bir tarih ortaya çıkıyor.

En çok alım yapan kurumların haricinde diğer birçok Bakanlık ile kamu kurum ve kuruluşları için de boş kadrolar olmasına rağmen önceki yıllar gibi alımlar yok! My Memur olarak her gün takip etmekteyiz, Devlet Personel Başkanlığı olsun, diğer personel alımı ilanlarının yayımlandığı kurumlar olsun sayılar ve memur alımları yok denecek kadar az.

2017-2018 yıllarında düşen personel alımı sayıları, 2019’da da olmamasını bekliyoruz. Gerek Tarımda atama bekleyen 100 binlerce mühendis ve veteriner adayı, gerek PÖH alımı bekleyen kadın ve erkek lise mezunu adaylar gerekse 10’larca kurumda atama bekleyen milyonlarca KPSS adayının beklentisi karşılanmalı ve atama sayıları ihtiyaçlar doğrultusunda ivedilikle yapılmalıdır.

Milyonlarca KPSS adayının en büyük beklentisi mülakatsız ve KPSS puan sıralamasına göre atama yapılmasıdır. Kamuda boş kadrolar bile doldurulsa büyük bir yığılmanın önüne geçilecek, dün açıklanan % 14.7’lik işsizlik rakamları için de bir iyileşme ve sirkülasyon olacaktır.

MY MEMUR KPSS ADAYLARININ TALEPLERİNİ GÜNDEME GETİRİYOR

My Memur olarak tüm KPSS adaylarının taleplerini ve beklentilerini biliyor ve buna göre çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bizlere her zaman ulaşabilir, gerek bölümler, gerek kurumlar bazında personel alımı, sınav vb. her talebinizi yazabilirsiniz. My Memur ailesi olarak bizlerin yaptığı çalışmalar birçok mecraya örnek olarak daha çok yaygınlaşmasını sağlıyor ve birçok konuyu gündeme çıkarmanın haklı gururunu da yaşıyoruz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler