1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman? ÖSYM Ek Tercih Kılavuzu
2019 YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman? ÖSYM Ek Tercih Kılavuzu

2019 YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman? ÖSYM Ek Tercih Kılavuzu

ÖSYM tarafından 2019 YKS ek yerleştirme kontenjanlarının ve ek yerleştirme tarihlerinin belli olacağı tarihe dair detayları My Memur olarak hazırladık. İşte 2019 YKS üniversite ek yerleştirme zamanı!

A+A-

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yükseköğretim programlarına ek yerleştirme kılavuzunun ÖSYM'de yayımlanması ile birlikte üniversite için boş kontenjanlara ek yerleştirme yapılabilecek. Geçtiğimiz yıl 2018 YKS ek yerleştirmeleri 14-20 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılmıştı. Bu kapsamında 2019 yılı Ek yerleştirmeleri için Eylül ayının 2'nci haftasını beklemek gerekiyor.

2019 YKS EK YERLEŞTİRMESİ ÖNCSİ ÖNEMLİ DETAYLAR

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2019-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2019-YKS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşacaktır.

2019-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2019-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekmektedir. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

2019 YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler