1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2019 YKS Tercih Başvuruları Başladı! ÖSYM - Aday İşlemleri Sistemi AİS Giriş
2019 YKS Tercih Başvuruları Başladı! ÖSYM - Aday İşlemleri Sistemi AİS Giriş

2019 YKS Tercih Başvuruları Başladı! ÖSYM - Aday İşlemleri Sistemi AİS Giriş

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” 23 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla 2019 YKS üniversite tercih başvurularını almaya başladı. 2019 YKS tercihleri nasıl yapılacak. YKS tercihlerinde dikkat edilecek hususlar My Memur haberde.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ “AİS” internet adresi üzerinden 2019 YKS tercihleri başladı. 2019 YKS tercihleri ve üniversite kontenjanlarını aşağıdaki 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları Ve Kontenjanları Kılavuzundan tüm ayrıntıları ile “www” bağlantısından ulaşabilirsiniz.

My Memur olarak tercih sürecinden önce hazırladığımız 2019 YKS önlisans ve lisans programlarının koşullarına ve tüm detaylarına internet sayfamızda yer alan SINAV kategorisinden ulaşabilir ve ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

2019 YKS’de KONTENJAN VE KOŞULLARI NELERDİR?

2019 YKS tercih ve kontenjanları kılavuzu kapsamında Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3’te önlisans, Tablo 4'te lisans olarak verilmişti. verilmiştir. Tablo 3'te 2 yıllık önlisans programları, Tablo 4'te ise 4 veya daha fazla yıllık lisans programları yer almaktadır. Önlisans ve lisans programlarının koşullarını 2019 YKS kılavuzundan tercihiniz dahilinde ayrıntılı incelemenizde fayda vardır.

2019 YKS TERCİHLERİ ÖNLİSANS PROGRAMLARI

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

2019 YKS TERCİHLERİ LİSANS PROGRAMLARI

Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2019-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Bu tablolarda yer alan “Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamalarının” detaylıca incelenmesinde fayda vardır.

“2019-YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” İBARESİNİ GÖRMEK ŞART

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Tercih işlemini ekrandaki uyarılara göre sonlandırılması şart. Tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “2019-YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesinin mutlaka görülmesi gerekmektedir.

2019 YKS TERCİH SÜRESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLECEKTİR

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden adaylar tercihlerinde değişiklik yapabilir. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır (Tercihlerin tümüyle iptali yapılmaz.). Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır.

YKS tercih kılavuzu için tıklayınız:

pdf.jpg

AİS için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler