1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 YKS Tercihlerine Esas Lisans Bölümleri Tüm Taban Puanları ve Başarı Sıraları
2019 YKS Tercihlerine Esas Lisans Bölümleri Tüm Taban Puanları ve Başarı Sıraları

2019 YKS Tercihlerine Esas Lisans Bölümleri Tüm Taban Puanları ve Başarı Sıraları

ÖSYM 2019 YKS üniversite bölümlerini ve tüm kontenjanlara dair kılavuzu yayımladı. 2019 YKS’de lisans bölümlerine dair detaylar ve son YKS yerleştirme sonucu oluşan taban puanlar ve başarı sıralamaları My Memur haberde.

A+A-

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu kapsamında 2019 YKS tercih başvuruları önümüzdeki hafta başlıyor. 2019 YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılabilecek.

2019 YKS tercihleri öncesi ve tercih döneminde My Memur olarak adayların merak ettiği detayları ve tercih maratonunda önlisan bölümlerine dair detaydan sonra, bu haberimizde lisans bölümleri için önemli detaylara değineceğiz. Bu haberimizde önlisans programlarını ve 2018 YKS’de oluşan en son başarı sıralamaları ile en düşük puanlarını hazırladık.

2019 YKS’de lisans bölümünü tercih edecekler için detayları My Memur olarak bu haberimizde, lisans taban puanları ile başarı sıralamasına aşağıdaki PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki PDF’de yer alan (lisans taban puanları ile başarı sıralamaları 2019 YKS tercih kılavuzunda 167'nci sayfa ile 455'nci sayfalar arasında yar almaktadır.) 4 yıllık yükseköğretim lisans programları yer almaktadır.

Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları Açıklamalar

2019 YKS tercih kılavuzunda ilgili sayfalarda yer alan üniversite lisans bölümleri için belirtilen kontenjanlar ve koşullar Yükseköğretim Kurulunca saptanmıştır. Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız o programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz sayılır; bu tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa kaydınız yapılmaz.

Bir programı tercih listenize alırken şu noktaları göz önünde tutmanız gerekir:

Adayın tercih etmek istediği programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olmayı engelleyici bir bedensel veya ruhsal engelinin bulunmaması gerekir. Bazı yükseköğretim programları bu programa yerleştirilen adaylardan, tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu isteyebilir. Örneğin, her iki gözün toplam görmesi en az 10/10 olmayan ve renk algılama bozukluğu olan görme engellilerin Sınıf Öğretmeni olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılmamaktadır.

Tercih edilmek istenen programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olabilmesi için gerekli becerilere sahip olması gerekir. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir, bu beceriye sahip olmayanlar güçlüklerle karşılaşabilirler.

Tercih edilmek istenen programdaki öğretim yabancı bir dilde yapılıyorsa, bu yabancı dilde belli bir yeterliğe ulaşmış olması gerekir. Yabancı dili yeterli olmayanlar öğrenimleri sırasında güçlüklerle karşılaşabilirler.

Tabloda yer alan bir programın açılmaması ya da yasama, yargı, yürütme organlarının veya Yükseköğretim Kurulunun kararı ile veya diğer zorlayıcı bir nedenle kapatılması halinde o program için yapılan tercihler işleme konulmaz.

Bu kılavuzda belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programın bağlı olduğu kurum ve adı yasal düzenlemelerle değiştirilecek olursa o programa yerleştirilen öğrenciler, programın yeni adı ile bağlandığı kurumun öğrencisi sayılacak ve kendilerinden yeni kurumun kurallarına uymaları istenebilecektir.

Yükseköğretim kurumları, gerekli gördükleri takdirde, belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programı, iki veya daha fazla uygulama grubuna ayırabilirler. Bu husustaki düzenleme, ilgili kurumun yetkili organının kararı ile yapılır.

Lisans programlarında yer alan En Küçük Puan ve Başarı Sırası sütunlarında kullanılan kısaltmalar (semboller) aşağıda açıklanmıştır:

En Küçük Puan sütununda;

2019-YKS’de yeni açılan yükseköğretim programlarının En Küçük Puan sütununda (- - - -) işareti bulunmaktadır.

2019-YKS'de puan türü değişen yükseköğretim programlarında (* * * *) işareti bulunmaktadır.

2018-YKS'de kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan yükseköğretim programlarında ise En Küçük Puan sütununda hiçbir işaret bulunmaz.

Başarı Sırası sütununda,

2019-YKS’de yeni açılan ya da 2019-YKS'de puan türü değişen programların başarı sırası sütununda (...) işareti bulunmaktadır.

2018-YKS'de kontenjanı merkezî yerleştirme ile dolmayan programların başarı sırası sütununda hiçbir işaret bulunmaz.

Tablolarda yer alan 2018-YKS'ye ait değerlerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2018-YKS sonucu ortaya çıkan değerler olduğunu unutmayınız. Tercihler yapılırken bu kılavuzdaki yükseköğretim programlarına ait 2018-YKS başarı sıralarının adayın 2019-YKS sonuç bilgilerindeki yerleştirme puanlarına ait başarı sıraları ile karşılaştırılması yol gösterici olabilecektir ancak, yeni programlar açılmasının, bazı programların kapanmasının yanı sıra yükseköğretim programlarında gerçekleşen puan türü değişiklikleri, kontenjanın azalması veya artması, programa kabul koşullarında meydana gelebilecek değişiklikler, ek puan alabilecek öğrenci sayısı değişimleri, alanda veya yakın alanlarda yeni açılan programlar ve öğrenim ücretlerinde meydana gelen değişiklikler gibi birçok etkenin bu yıl oluşacak başarı sıralamalarını değiştirebileceği göz önünde tutulmalıdır.

Yükseköğretim kurumunun Mütevelli Heyeti tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burs koşulları, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır.

Adayların merkezi yerleştirme için yükseköğretim programları tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

Uzaktan Öğretim programlarının diplomalarında “uzaktan öğretim” ibaresi yer alacaktır. Birden fazla baraj puanı koşulu bulunan programlarda yerleştirme işlemlerinde yüksek olan baraj puan dikkate alınır.

YKS tercih kılavuzu için tıklayınız:

pdf.jpg

55240.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler