1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 YKS Tercihlerine Esas Önlisans Bölümleri Tüm Taban Puanları ve Başarı Sıraları
2019 YKS Tercihlerine Esas Önlisans Bölümleri Tüm Taban Puanları ve Başarı Sıraları

2019 YKS Tercihlerine Esas Önlisans Bölümleri Tüm Taban Puanları ve Başarı Sıraları

ÖSYM 2019 YKS üniversite bölümlerini ve tüm kontenjanlara dair kılavuzu yayımladı. 2019 YKS’de önlisans bölümlerine dair detaylar ve son YKS yerleştirme sonucu oluşan taban puanlar ve başarı sıralamaları.

A+A-

2019 YKS tercih başvuruları önümüzdeki hafta başlıyor. 2019 YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. YKS tercihleri öncesi ve tercih döneminde My Memur olarak adayların merak ettiği detayları ve tercih maratonunda bir nebze destek vermek adına bu haberimizde önlisans programlarını ve 2018 YKS’de oluşan en son başarı sıralamaları ile en düşük puanlarını hazırladık.

2019 YKS’de önlisans bölümünü tercih edecekler için detayları My Memur olarak bu haberimizde, önlisans taban puanları ile başarı sıralamasına aşağıdaki PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları Açıklamalar şu şekildedir: Aşağıdaki PDF’de yer alan (Önlisans taban puanları ile başarı sıralamaları 2019 YKS tercih kılavuzunda 15'nci sayfa ile 164'ncü sayfalar arasında yar almaktadır.) 2 yıllık yükseköğretim ön lisans programları yer almaktadır.

Adaylar 2019 YKS tercihlerinde, tercih etmek istediği bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsa o programa tercih listesinde yer vermemesi gerekiyor. Bu uyarıları göz önünde tutulmadığı takdirde ilgili tercihler geçersiz sayılır; bu tür tercihlerdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adayın adı yer almış olsa bile programa kaydı yapılmaz.

TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Adayın tercih etmek istediği programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olmayı engelleyici bir bedensel veya ruhsal engeli bulunmamalıdır. Bazı yükseköğretim programları bu programa yerleştirilen adaylardan, tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu isteyebilir.

Tercih etmek istenilen programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olabilmek için gerekli becerilere sahip olunması gerekir. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir, bu beceriye sahip olmayanlar güçlüklerle karşılaşabilirler.

Tercih edilmek istenen programdaki öğretim yabancı bir dilde yapılıyorsa, bu yabancı dilde belli bir yeterliğe ulaşılmış olunması gerekir. Yabancı dili yeterli olmayanlar öğrenimleri sırasında güçlüklerle karşılaşabilirler.

Önlisans programlarında yer alan bir programın açılmaması ya da yasama, yargı, yürütme organlarının veya Yükseköğretim Kurulunun kararı ile veya diğer zorlayıcı bir nedenle kapatılması halinde o program için yapılan tercihler işleme konulmaz.

2019 YKS kılavuzunda belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programın bağlı olduğu kurum ve adı yasal düzenlemelerle değiştirilecek olursa o programa yerleştirilen öğrenciler, programın yeni adı ile bağlandığı kurumun öğrencisi sayılacak ve kendilerinden yeni kurumun kurallarına uymaları istenebilecektir.

Üniversiteler, gerekli gördükleri takdirde, belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programı, iki veya daha fazla uygulama grubuna ayırabilirler. Bu husustaki düzenleme, ilgili kurumun yetkili organının kararı ile yapılır.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burs koşulları, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır.

Adayların merkezi yerleştirme için yükseköğretim programları tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Uzaktan Öğretim programlarının diplomalarında “uzaktan öğretim” ibaresi yer alacaktır.

YKS tercih kılavuzu için tıklayınız:

pdf.jpg

55239.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler