2019 YKS’de Bin 828 TL Burs ve İstihdam Müjdesi

Yükseköğretim Kurulu YÖK açıkladı. Tekstil ve deri mühendisliği bölümlerini seçenlere burs ve istihdam müjdesi verildi. 2019 YKS’de Tekstil ve Deri mühendisliği burs miktarları ve müjde detayları için tıklayınız.

featured

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından 2 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla yapılan açıklamada (Yeni YÖK) olarak, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu insan gücünün yetiştirilmesine yönelik sektör temsilcileri ile yapılan çalışmalara devam ediliyor açıklamasına yer verildi.

Üniversiteden endüstriye nitelikli insan gücü kapsamında, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katılımıyla, YÖK ile Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında sektörün ihtiyaç duyduğu mühendisler yetiştirilebilmesini sağlamak için burs, staj ve istihdam teşviklerini içeren bir işbirliği protokolü imzalandı.

YÖK Başkanı Saraç, Yeni YÖK olarak üniversite-sanayi işbirliği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek insanların yetiştirilmesi ve istihdam odaklı politikaların oluşturulması hususunda sektör temsilcileri ile sürekli temas halinde olduklarını belirtti.

ASGARİ ÜCRET TUTARINDA EĞİTİM BURSU

İmzalanan protokol kapsamında öğrencilere sektör tarafından verilecek burs miktarlarını da açıklayan YÖK Başkanı Saraç, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren bütün öğrencilere ilk 5 tercihinden en az birisinin Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliği olması şartıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme puanına göre burslar verilecek.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrencilerimizden YKS’de ilk 5 tercihinden en az birisinin Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliği olması şartıyla,

YKS puanına göre ilk 20 binde yerleşenlere bin 828 lira,

Tekstil Mühendisliğine 20-50 bin ve Deri Mühendisliğine 20-60 bin arasında yerleşenlere bin 280 lira,

Tekstil Mühendisliğine 50-80 bin ve Deri Mühendisliğine 60-100 bin arasında yerleşenlere 914 lira sektör temsilcileri tarafından burs verilecek.

Öğrencilerin eğitim burslarından eğitim süreleri boyunca yararlanabilmeleri için her yarıyıl 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden en az 65) genel not ortalaması ile eğitimlerini sürdürmeleri gerekiyor.

Başkan Saraç, ayrıca eğitim bursundan yararlanan öğrencilere sektörde çalışma taahhüdü vermeleri halinde Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından tekstil veya deri sektöründe faaliyet gösteren firmalarda en az 5 yıl iş garantisi verileceğini de bildirdi.

pdf.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2019 YKS’de Bin 828 TL Burs ve İstihdam Müjdesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!