1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 YKS’de Ek Puan Verilecek Üniversite Lisans Programları ve Lise Bölümleri
2019 YKS’de Ek Puan Verilecek Üniversite Lisans Programları ve Lise Bölümleri

2019 YKS’de Ek Puan Verilecek Üniversite Lisans Programları ve Lise Bölümleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından önümüzdeki hafta itibarıyla 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS kapsamında üniversite tercihleri başlıyor. Peki hangi lisans bölümleri ve lise alanları 2019 YKS’de ek puan alabilecek?

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Aday İşlemleri Sistemi “AİS” internet adresi üzerinden 2019 YKS tercihleri alınmaya başlayacak. 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu kapsamında hangi LİSANS bölümlerine EK PUAN verilecek. YKS tercihleri için ek puan alacak Lisans bölümlerini araştıran adaylar için My Memur olarak tüm detayları ile bu haberimizde hazırladık.

TABLO 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı/Yakın Alanlardaki Lisans Programları 2019 YKS tercih kılavuzunda yer almaktadır. My memur olarak aşağıdaki foto galeri ile tüm ek puan alacak lisans bölümlerini ve lise programlarını hazırladık.

2019 YKS’de KAÇ EK PUAN VERİLECEK

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

2019 YKS'DE TERCİH SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Tercih süresi, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek.

Tercih işlemi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden tercih bilgilerinin mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü saylanması gerekiyor.

2019 YKS tercih kılavuzunda yer alan Tablo 6A ve 6B.1 ortaöğretimdeki bazı alanlar ile aynı/yakın alanda olduğu kabul edilen ek puanları ile yerleştirilebilecekleri lisans programlarını göstermektedir.

Tablo 6A’da ve Tablo 6B.1’de yer alan lisans programlarına, ilgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden önce kayıt olan adaylar ek puanlı yerleştirme puanları ile yerleştirileceklerdir. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar Tablo 6A’da ve Tablo 6B.1’de yer alan lisans programlarına ek puanlı yerleştirme puanları ile yerleştirilmezler.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2019-TYT puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

ADAYLAR, 2019 YKS’DE ÖNLİSANS, LİSANS PROGRAMLARINA;

TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,

Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2019-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

Ek puanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, kayıt sırasında okul türü veya alanını belgelendirmek zorundadırlar. Bu durumlarını belgelendiremeyen adaylar, yerleştirilmiş olduğu programa kayıt hakkını kaybederler.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 2019 ek puan verilecek lisans programları için hazırladığımız foto galeri haberimizde belirtilen okul türlerinden mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.

YKS tercih kılavuzu için tıklayınız:

pdf.jpg

FOTO GALERİ HABERİMİZDEN TÜM BÖLÜMLERE ULAŞABİLİRSİNİZ:

lisans-buyuk.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler