1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 YKS’de Ek Puan Verilecek Üniversite Önlisans Programları ve Lise Bölümleri
2019 YKS’de Ek Puan Verilecek Üniversite Önlisans Programları ve Lise Bölümleri

2019 YKS’de Ek Puan Verilecek Üniversite Önlisans Programları ve Lise Bölümleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” tarafından 23 Temmuz 2019 itibarıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019 YKS kapsamında üniversite tercihleri başlıyor. Hangi önlisans bölümleri ve lise alanları 2019 YKS’de ek puan alabilecek? İşte detaylar!

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresi üzerinden 2019 YKS tercihleri alınmaya başlayacak. 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu kapsamında hangi ÖNLİSANS bölümlerine EK PUAN verilecek. YKS tercihleri için ek puan alacak Önlisans bölümlerini araştıran adaylar için My Memur olarak tüm detayları hazırladık.

TABLO 6C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları 2019 YKS tercih kılavuzunda yer almaktadır. My memur olarak aşağıdaki foto galeri ile tüm ek puan alacak önlisans bölümlerini ve lise programlarını hazırladık.

2019 YKS’de KAÇ EK PUAN VERİLECEK

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

2019 YKS TERCİH SÜRECİ

Tercih süresi, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek.

Tercih işlemi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden tercih bilgilerinin mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü saylanması gerekiyor.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2019-TYT puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

ADAYLAR, 2019 YKS’DE ÖNLİSANS, LİSANS PROGRAMLARINA;

TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,

Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2019-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

2019 YKS "EK PUAN" DETAYLARI

Ek puanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, kayıt sırasında okul türü veya alanını belgelendirmek zorundadırlar. Bu durumlarını belgelendiremeyen adaylar, yerleştirilmiş olduğu programa kayıt hakkını kaybederler.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ek puan verilecek önlisans programları için hazırladığımız foto galeri haberimizde belirtilen okul türlerinden mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir

YKS tercih kılavuzu için tıklayınız:

pdf.jpg

FOTO GALERİ HABERİMİZDEN TÜM BÖLÜMLERE ULAŞABİLİRSİNİZ:

onlisans-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler