1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2019 YKS'de Sınavsız Geçiş Hakkı Kimlere Var
2019 YKS'de Sınavsız Geçiş Hakkı Kimlere Var

2019 YKS'de Sınavsız Geçiş Hakkı Kimlere Var

ÖSYM 2019 YKS kılavuzunu yayımladı. Peki üniversiteye sınavsız geçiş 2019 YKS'de var mı? Kimler 2019 YKS'de sınavsız geçiş hakkına sahip? 2019 YKS'yer herkesin başvuru yapması zorunlu mu? 2019 YKS'de sınavsız geçiş hakkı olanlar için tüm detaylar.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 11 Şubat 2019 itibarıyla 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) Kılavuzunu yayımladı. 12 Şubat ile 6 Mart 2019 tarihleri arasında da başvurular yapılabilecek. Peki 2019 YKS’de sınavsız geçişe dair hükümler ve şartlar nelerdir?

2019 YKS’de Üniversitelere Sınavsız Geçişle İlgili Detaylar

2019 YKS’ye girme zorunluğu olan ve olmayan durumlar nelerdir? ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ye girmeleri zorunludur.

Sınavsız Geçiş Hakkı Olanlar da “Başvuru” Yapmak Zorunda

2019-2020 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme (TÜBİTAK yarışmalarıyla sınavsız geçiş hakkı edinenler dâhil) veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2019-YKS’ye başvuru yapmak zorundadır.

Sınavsız Geçiş Kimler Yapabilir? TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar, isterlerse kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına (burslu ve indirimli programlar hariç) sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların YKS’ye girme zorunluluğu yoktur ancak, bu durumdaki adayların başvuru süresi içinde 2019-YKS başvurularını tamamlamış olmaları zorunludur.

Sınavsız Geçiş Yapılabilecek Hüküm

TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasında birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlardan isteyenler; alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu ve indirimli programlar hariç istediklerine sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir.

Bu adaylar burslu programlara yerleştirilmek istiyorlarsa 2019-YKS’ye girmek ve kendilerine verilecek olan ek puanla merkezî yerleştirme işlemlerine dâhil olmak zorundadırlar. Ek puan alarak merkezî yerleştirme ile burslu programlara yerleşemeyen adaylar burslu programlar hariç istediklerine sınavsız olarak yerleştirilecektir. Kazandıkları derece nedeni ile 2019-YKS’ye girmeyip sınavsız yerleştirilme hakkından yararlanmak isteyen adayların da mutlaka 2019-YKS’ye başvurmuş olmaları gerekmektedir.

2019 YKS'de Sınavsız Geçiş Başvurusu Ne Zaman?

TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylara yönelik olarak yukarıdaki uygulamaların yapılabilmesi için 2019-YKS'ye başvurmuş adayların (sınavsız giriş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da dâhil), 1 Haziran-3 Temmuz 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın https://e-bideb.tubitak.gov.tr internet adresinden bireysel olarak başvuru yapmaları ve onayladıkları başvuru formunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra TÜBİTAK’a 10 Temmuz 2019 günü mesai bitimine kadar ulaştırmaları gerekmektedir. Adayların katıldıkları olimpiyat veya proje yarışmaları, aldıkları derece, tercihleri, T.C. Kimlik Numaraları, adları ve soyadlarının, TÜBİTAK tarafından ÖSYM'ye en geç 17 Temmuz 2019 tarihinde ulaşacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

2019-YKS’ye başvurusunu yapan adaylardan 17 Temmuz 2019 tarihinden sonra yukarıda belirtilen sınavsız geçiş şartlarını sağlayanların, katıldıkları olimpiyat veya proje yarışmaları, aldıkları derece, T.C. Kimlik Numaraları, adları, soyadları ve yükseköğretim programları tercihleri TÜBİTAK tarafından en geç 18 Eylül 2019 tarihine kadar ÖSYM'ye bildirilmesi kaydıyla, yerleştirme işlemleri (mevcut kontenjan harici), 27 Eylül 2019 tarihine kadar ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Bir Kez Sınavsız Geçiş Hakkı Olan Durumlar

2019-YKS’ye başvurusunu yapan adaylardan 17 Temmuz 2019 tarihinden sonra yukarıda belirtilen sınavsız geçiş şartlarını sağlayanların, katıldıkları olimpiyat veya proje yarışmaları, aldıkları derece, T.C. Kimlik Numaraları, adları, soyadları ve yükseköğretim programları tercihleri TÜBİTAK tarafından en geç 18 Eylül 2019 tarihine kadar ÖSYM'ye bildirilmesi kaydıyla, yerleştirme işlemleri (mevcut kontenjan harici), 27 Eylül 2019 tarihine kadar ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Liseyi Yurtdışında Tamamlayanlarla İlgili Sınavsız Geçiş Hükümleri Nelerdir?

Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayanların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmekte olup ayrıntılı bilgiye YÖK internet adresindeki Öğrenci başlığı altında yer alan Kendi İmkanları ile Eğitim Alacaklar/Yurt Dışında Lise Eğitimi Alanlar sekmesinden ulaşılabilmektedir.

Bu haktan yararlanmak isteyenlerin 2019-YKS’ye başvuru yapma ve YKS’ye girme zorunluluğu yoktur ancak, bazı yükseköğretim kurumları yurt dışından öğrenci kabulünde YKS puanlarını kullanabilecektir. Bununla birlikte ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayan T.C. uyruklu veya uyruğundan biri T.C. olan çift uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına girişte bu sınavın sonuçlarından yararlanmayı istemeleri halinde 2019-YKS’ye başvuru yapma ve YKS’ye girme zorunluluğu bulunmaktadır.

2018 YKS’de 200 ve Üzeri Alanlarla İlgili Hüküm

2018-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2019-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2018-TYT puanını 2019-YKS yerleştirmelerinde kullanabileceklerdir ancak, bu adayların 2019-YKS’ye başvuru yapmış olmaları zorunludur.

2019 YKS Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler