2019/3 ALES Başvuruları Sona Eriyor!

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES 3 başvuruları alınacak. 2019 ALES/3 başvuru tarihlerine dair detaylar ve başvuru bilgileri My Memur haberde.

56452
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) kılavuzu kapsamında 2019 yılı 3. Dönem başvuruları yarın sona eriyor. 2019/3 ALES başvuru detaylarını ve şartlarını araştıran adaylar için tüm başvuru bilgilerini My Memur olarak bu haberde hazırladık.

ALES/3 başvuru tarihleri 17 – 25 Eylül 2019 (Ücret ödeme için son gün, 26 Eylül 2019 olarak açıklandı. 2019/3 ALES sınav ücreti 120 TL olarak açıklandı. Ales/3 geç başvuruları 8 Ekim 2019’da sona erecek. Ales geç başvuru günü ücretler ise 180 TL olacak.

ALES PUANI NERELERDE KULLANILIR?

Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,

Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında (“Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” uyarınca Mühendislik Tamamlama yerleştirme işlemleri için ALES-Sayısal puanının en az 50 olması gerekmektedir. Adaylar, ALES puanlarını geçerlilik süresi içinde kullanabileceklerdir.) ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

ALES SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

1.3. Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece ALES/1 Sınavı) yapılacaktır. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!