2019/3 ALES GEÇ BAŞVURU GÜNÜ! ALES Başvuruları Bugün Sona Eriyor!

2019 yılının son ALES sınavı için bugün başvuru son günü. 2019 Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi 2019 ALES/3 ne zaman yapılacak? ALES geç başvuru ücreti ne kadar haberimizde...

56720
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi ALES giriş sınavı başvuru son günü bugün! ALES başvurusunu hala yapmayan öğrenciler için ÖSYM tarafından bugün geç başvurular kabul edilecek. ALES kılavuzu kapsamında 2019/3 ALES geç başvuru işlemleri ilgili tüm detaylar My Memur haberde!

2019/3 ALES BAŞVURU SON GÜNÜ

ÖSYM tarafından 2019 ALES/3 17 Kasım 2019 da yapılacak. ALES başvuru işlemlerini kaçıran adaylar için bugün son gün! ALES sınav ücreti başvuru tarihleri arasında yapıldığı takdirde 120 TL idi. Fakat geç başvuru günü yani bugün başvuru yapacak adaylar 180 TL ALES sınav ücreti ödeyecek.

ALES PUANI NERELERDE KULLANILIR?

Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,

Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında (“Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” uyarınca Mühendislik Tamamlama yerleştirme işlemleri için ALES-Sayısal puanının en az 50 olması gerekmektedir. Adaylar, ALES puanlarını geçerlilik süresi içinde kullanabileceklerdir.) ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

ALES SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES: Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavının baş harflerinden oluşan kısaltmadır. ALES yılda üç kez yapılır. ALES de puan aralığı 50 ve 100 arasındadır. ALES sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşur ve toplam 100 sorudur. ÖSYM’nin yayınladığı ALES kılavuzunda yer alan bilgiye göre, ALES sınav süresi 150 dakikadır. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

ALES BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Adaylar başvurularını ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden TC kimlik numaralar ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra gerçekleştirebilecek. ALES sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvuru işlemi tamamlanmış sayılacak. ALES sınav ücreti ne kadar sorusunun yanıtı ise 180 TL’dir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!