1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2019/3. Dönem 8 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman? Güncel Alım Sürecinde Sona Geliniyor - Şartlar Esnetilmeli
2019/3. Dönem 8 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman? Güncel Alım Sürecinde Sona Geliniyor - Şartlar Esnetilmeli

2019/3. Dönem 8 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman? Güncel Alım Sürecinde Sona Geliniyor - Şartlar Esnetilmeli

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM 2019/1. Dönem 8 bin bekçi alımı için fiziki yeterlilik sınav sürecine girildi. Mülakat sonrası yeni bekçi alımı için beklenti arttı. Gerek 2019/3. Dönem yeni bekçi alımı gerekse şartların esnetilmesi bekleniyor.

A+A-

My Memur olarak gerek EGM yeni bekçi alımları gerekse POMEM polis alımları için yeni ilanların yayımlanma sürecinin gecikmemesi adına haberlerimizi yoğunlaştırıyoruz. Bilindiği üzere İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun 8 bin yeni bekçi alımı açıklaması bulunmaktaydı. Bu kapsamda 2019/1 ve 2019/2 tamamlanır tamamlanmaz da EGM 2019/3. Dönem 8 bin yeni bekçi alımı sürecinin uzamamasını talep ediyoruz.

2020 yılına sarkmadan 2019/3. dönem olması yönünde de adayların ilan için beklentisini ve şartlardaki esneklik çalışmasının hayata geçirilmesini talep ediyoruz.2019/3. dönem olarak 8 bin yeni bekçi alımı sürecin çok fazla uzayarak 2020 yılına kalmamasını bekliyoruz.

Bilindiği üzere bekçi alımları da polis alımları gibi oldukça rağbet gördü. Ayrıca asayiş ve personel istihdamı açısından son derece toplumda ve kamuoyunda önemli bir yer tuttuğunu görmekteyiz. Bu kapsamda da bekçi alımlarının tamamlanarak yenisinin bir an önce hayata geçirilmesini adaylar adına bir kez daha talep etmekteyiz.

BEKÇİ ALIMI İKAMETGAH ŞARTI ESNETİLMELİ!

EGM 8 bin yeni bekçi alımının başlamasından önce birkaç şartın da değiştirilmesi ve esnetilmesi isteniyor. Bekçi alımı adayları yönetmelikte ve mevzuatta olmayan bekçi alımı ikametgah şartının kaldırılmasını talep edilmektedir. Hatta son bekçi alımında özelikle İstanbul ve Ankara için farklı yayımlanan ilanda İLÇE ikametgahı şartı arandı. İki farklı ikametgah şartları şu şekildedir:

Birinci ikametgah şartı: Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak gerekiyor. 2019/1. Dönem 81 İl’e 8 bin bekçi alımı için ikametgah şartıydı.

İkinci ikametgah şartı: Başvuru yaptığı İLÇE sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak gerekiyor. 2019/2. Dönem Ankara ve İstanbul illerine 8 bin bekçi alımı için ikametgah şartıydı.

BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTI ESNETİLMELİ!

31 olan yaş şartının 657 DMK’da yer alan kamuya memur alımlarındaki genel olarak kullanılan 35 yaş şartı aransın talepleri devam ediyor.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18 Mart 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18 Mart 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak, (Yeni ilanda başvuru tarihlerine göre tarihler güncellenecektir.)

BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI NELERDİR?

- En az 167 cm boyunda olmak gerekiyor.

- Askerlik ödevini bitirmiş olmak gerekiyor.

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.

- En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekiyor.

- Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak gerekiyor.

- Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak gerekiyor.

- Memuriyete engel bir hali bulunmamak gerekiyor.

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekmektedir.

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

- Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor.

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

- Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak gerekiyor.

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

- Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekiyor.

- Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak gerekiyor.

- Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gerekiyor.

- Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
11 Yorum
İlgili Haberler