1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2020 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman Olacak? ÖSYM 2020 KPSS Lisans Başvuru ve Sınav Tarihleri
2020 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman Olacak? ÖSYM 2020 KPSS Lisans Başvuru ve Sınav Tarihleri

2020 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman Olacak? ÖSYM 2020 KPSS Lisans Başvuru ve Sınav Tarihleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 2020 yılı KPSS önlisans başvuru ve sınav tarihleri açıklandı. 2020 KPSS lisans başvuruları ne zaman? 2020 KPSS lisans sınav tarihi ne zaman? 2020 GK-GY-Eğitim Bilimleri-ÖABT tarihleri! Detaylar My Memur'da.

A+A-

KPSS lisans başvuruları ne zaman başlayacak? KPSS lisans başvuru tarihi ne zaman sorusunu araştıran adaylar için beklenen açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 12 Şubat 2020 itibarıyla geldi. 2020 KPSS başvuru tarihleri açıklandı. Ayrıca 2020 KPSS sınav tarihi de belli oldu. Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayları 2020 yılı takvimini araştırıyordu! Beklenen açıklamanın ardından 2020 yılı KPSS takvim detayları ve tüm tarihler belli oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada bu yıl itibarıyla KPSS’ye girecek olan lisans mezunu adayların, 5 Mayıs’tan 20 Mayıs tarihine kadar sınav başvurusu yapabileceğini belirtti.

2020 KPSS GY - GK - EĞİTİM BİLİMLERİ - ÖABT SINAV TARİHLERİ

Genel Yetenek - Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alan sınavı 19 Temmuz’da, KPSS A - Alan Bilgisi sınavı 25-26 Temmuz tarihlerinde, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavı da 9 Ağustos’ta yapılacak.

2020 KPSS KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI A VE B GRUBU KADROLAR

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğinde kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

KPSS A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına yapılmaktadır.

KPSS B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

KPSS-B GRUBU ATAMALARI NELERDİR?

Tüm lisans mezunları ya da mezun olabilecek durumda olan tüm adaylar KPSS B Lisans sınavına girebilir. KPSS-B kadrolarına alımlar çift yıllarda yapılır. Bu nedenle; A Grubu Kadrolar ile Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Kadrolarına başvurmayacak adayların 2021 KPSS’ye girmeleri gerekmemektedir. Çift yıl puanları A grubu, B grubu ve öğretmenlik atamalarında kullanılmaktadır.

Tek yıllarda yapılan KPSS’ye sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilirken, çift yıllarda yapılan KPSS’ye lise, ön lisans ve lisans mezunları katılabilmektedir.

B Grubu (Lisans) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılır. Kurumsal atamalar da dediğimiz ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır.

B Grubu Lisans kadrolarına P3 puan türü ile atama yapılmaktadır. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir. Örneğin, 2020 KPSS B (Lisans) puanı 2022 KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerli olacaktır. 2022 KPSS-Lisans sonuçlarıyla geçerliliğini yitirecektir.

B grubu mesleklerinden birine atanmak isteyen tüm adaylar KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girmek zorundadırlar.

58857.jpg

58864.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler