1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2020 KPSS Ortaöğretim "Lise" Başvuruları Ne Zaman Olacak? ÖSYM 2020 KPSS Ortaöğretim Başvuru ve Sınav Tarihleri
2020 KPSS Ortaöğretim "Lise" Başvuruları Ne Zaman Olacak? ÖSYM 2020 KPSS Ortaöğretim Başvuru ve Sınav Tarihleri

2020 KPSS Ortaöğretim "Lise" Başvuruları Ne Zaman Olacak? ÖSYM 2020 KPSS Ortaöğretim Başvuru ve Sınav Tarihleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 12 Şubat itibarıyla 2020 yılı KPSS “ortaöğretim” lise başvuru ve sınav tarihleri açıkladı. 2020 KPSS lise başvuruları ne zaman? 2020 KPSS lise “ortaöğretim” sınav tarihi ne zaman? Detaylar My Memur haberde.

A+A-

2020 KPSS LİSE “ORTAÖĞRETİM” başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 yılında KPSS lise başvuru tarihi ne zaman sorusunu araştıran adaylar için beklenen açıklama 12 Şubat 2020 Çarşamba günü itibarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından geldi. 2020 KPSS ortaöğretim başvuru tarihleri de açıklandı. Ayrıca 2020 KPSS lise sınav tarihi de belli oldu.

2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayları “ortaöğretim” lise sınav takvimini araştırıyordu! Beklenen açıklamanın ardından 2020 yılı KPSS lise sınavı takvimine dair tüm tarihler belli oldu.

2020 KPSS LİSE BAŞVURU TARİHLERİ

Ortaöğretim Mezunları 21 Ağustos-7 Eylül’de KPSS başvurusunda bulunacak.

Ortaöğretim mezunları için başvuru tarihi 21 Ağustos-7 Eylül tarihleri, sınav günü ise 8 Kasım olarak belirlendi.

KPSS B GRUBU ATAMALARI NELERDİR?

Çift yıllarda yapılan KPSS’ye lise mezunları da katılabilmektedir.

B Grubu (Lise) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P94 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılır. Kurumsal atamalar da denilen ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır.

B Grubu ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir. Örneğin, 2020KPSS B (Lise) puanı 2022 KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerlidir. 2020 KPSS-Lise sonuçlarıyla geçerliliğini yitirecektir.

B grubu mesleklerinden birine atanmak isteyen tüm adaylar KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girmek zorundadırlar.

2020 KPSS KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI A GRUBU VE B GRUBU KADROLAR NELERDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğinde kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

KPSS A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına yapılmaktadır.

KPSS B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

58856.jpg

58857.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler