2020 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı Mı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavların tarihlerinin belli olduğu ÖSYM sınav takvimi açıklandı mı? 2020 ÖSYM sınav takvimi ne zaman açıklanacak? 2020 YKS, DGS, KPSS, ALES, İSG, TUS ve diğer sınavlar ne zaman yapılacak?

56482
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 yılının sonlarına yaklaşırken milyonlarca insan tarafından 2020 ÖSYM takvimi ne zaman açıklanacak sorusu merak konusu oldu. 2020 yılında yapılacak olan YKS, KPSS, DGS, ALES, İSG gibi birçok sınavın ne zaman yapılacağı ve sınav sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı bilgisinin yer aldığı ÖSYM sınav takvimi ne zaman açıklanacak?

2020 ÖSYM SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI MI?

2019 yılında girdiği sınavdan istediği puanı alamamış ya da ilk defa sınava girecek olan milyonlarca aday 2020 YKS, 2020 DGS, 2020 KPSS, 2020 ALES ve diğer sınavların ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki 2020 ÖSYM sın”av takvimi belli oldu mu? Adaylar internet ortamında 2020 ÖSYM sınav takvimi ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını araştırıyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavların 2020 yılında ne zaman yapılacağı konusunda araştırmalar devam ediyor fakat 2020 ÖSYM sınav takvimi henüz açıklanmadı. 2019 yılı sınav takvimi 9 Kasım 2018 tarihinde yayınlanmıştı buna göre 2020 sınav takviminin de Kasım ayı içerisinde açıklanması ön görülüyor. 2020 ÖSYM sınav takvimi açıklanır açıklanmaz My Memur internet sitemizde yayınlanacaktır.

KPSS: Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

YDS: 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi ve 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından uygulanmaktadır. YDS İlkbahar ve Sonbahar Dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır.

DGS: Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

YKS: üniversiteye girişte YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak bilinen yeni sistemin adıdır. Yeni sistem ile birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na giriyorlar. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşuyor.

1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)

2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)

3. Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT)

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!