1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2020 Program Bütçe Yolculuğu Başladı
2020 Program Bütçe Yolculuğu Başladı

2020 Program Bütçe Yolculuğu Başladı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2020 yılı program bütçe yolculuğuna dair açıklama yapıldı. 2020 bütçe detayları ve çalışmalar My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı “Program Bütçe Yolculuğu” hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Program yapıları oluşturulduğu, 2020 Performans Programları, Program Bütçe esaslarına göre hazırlanacağı, Bütçe, program esaslı olacağına dair açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada Ülkelerin kamu mali yönetim ve bütçe sistemlerinin ulusal ve uluslararası alanda yaşanan gelişmeler doğrultusunda şekillendirilmesi ihtiyacı, zaman içerisinde bütçe sistemi reformlarını gündeme getirmektedir denildi. Açıklalma tam metni şu şekildedir:

Ülkemizde de Devlet bütçesinin, uluslararası iyi uygulama örnekleri çerçevesinde ve modern bütçeleme yaklaşımlarıyla uyumlu şekilde geliştirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

2003 yılında kabul edilen 5018 sayılı Kanun ile kamu mali yönetim sistemimizde önemli reform süreçleri başlamıştır. Bu sürecin devamı niteliğinde olan Program Bütçe anlayışı da bütçeleme sistemimiz açısından yeni bir reform alanıdır.

Program Bütçe durağan ve tek seferlik bir yapı arz etmeyen, günün ihtiyaçlarına göre değişen, dinamik bir bütçeleme sistemidir. Bu bütçeleme sistemi aynı zamanda kamu hizmetlerinin aksayan yönlerini de göstermek suretiyle kamu hizmet sunumu ve idari yapısının etkinliğinin arttırılmasını sağlar.

Hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam edilen ve kısa bir süre içerisinde uygulamaya geçireceğimiz Program Bütçeyle vatandaşlarımız ödediği verginin ne için, nerede ve nasıl kullanıldığını, bir başka anlatımla paranın nereye ve hangi amaçla harcandığını çok daha şeffaf bir şekilde görecektir.

Program Bütçe, kamu hizmetlerinde ulaşılmak istenen hedeflere odaklanmaktadır. Bütçe uygulamaları sonrasında ise performans göstergeleri aracılığıyla hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı vatandaşlarımızın bilgisine sunulacaktır.

Program Bütçe ile kamu kaynaklarını dağıtırken topluma sunulan hizmetlerden hangilerine öncelik verildiği, programlar aracılığıyla gösterilecektir. Harcamalar, program alt program ve faaliyetler düzeyinde sınıflandırılarak kamu kaynak tahsisi ile kamu hizmetleri arasındaki bağlantı güçlü bir şekilde kurulacak, böylece kamu hizmetlerini merkeze alan ve faaliyetlere odaklanan bir bütçeleme anlayışına geçilecektir.

Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan bütçeler, politika önceliklerine odaklanan, daha açık ve anlaşılır bir belge haline gelecektir.

Ülkemiz mali yönetimi açısından önemli bir değişim ve gelişim alanı olan Program Bütçe reformunun ilk adımı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile atılmıştır.

2020 yılı idare performans programları, Program Bütçe esaslarına uygun şekilde hazırlanacaktır.

2021 yılı merkezi yönetim bütçesi ise bütün unsurlarıyla Program Bütçeye uygun olarak hazırlanacak ve uygulanacaktır.

PROGRAM BÜTÇE NEDİR?

Program bütçe; harcamaların program sınıflandırmasına göre tasnif edildiği, harcama önceliği geliştirme konusunda karar alıcılara kamu hizmet sunumu performansına ilişkin bilgilerin sağlandığı ve bu bilgilerin kaynak tahsisi sürecinde sistematik olarak kullanıldığı bir bütçeleme sistemidir.

Program bütçenin temel gereklilikleri arasında;

Harcamaların programlar itibarıyla sınıflandırılması,

Programların belirli politika amaç ve hedefleriyle ilişkilendirilmesi,

Programlarla ilgili ve nitelikli performans bilgisinin üretilmesi, bütçeleme süreçlerinde kullanılması, sonuçlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi yer almaktadır.

“Program Bütçenin Sağlayacağı Faydalar”, “Program Bütçeye Neden İhtiyaç Duyuldu?”, “Program Bütçe Reformu Kapsamında Yürütülen Çalışmalar” ve “Yapılacak Çalışmalar” hakkında tüm ayrıntılar için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler