1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programında Memur ve Emeklileri Var mı?
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programında Memur ve Emeklileri Var mı?

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programında Memur ve Emeklileri Var mı?

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programında memur ve emeklileri ilgilendiren önemli açıklamalarda bulunuldu. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Programında memur ve emeklilerin olup olmadığına daha doğrusu programda ne kadar yer aldığına dair Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından araştırma yapıldı ve sonuçları çıkarıldı. “My Memur” olarak gerekli detayları ve 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Programındaki BASK’ın açıklamalarını tarafsız bir şekilde sunmak istiyoruz.

2019 YILI DEĞERLENDİRMESİ

- 2019’da kamu işçilerine  % 20.5, memurlara ise 19,1 artış yapılmış.

- Yani kamu işçileri 2019 yılında memurlardan % 1.4 daha fazla artış almış.

- Nereden vardık bu kanıya? Varmadık, Cumhurbaşkanlığı Programı öyle diyor, öyle açıklıyor denildi.

2020 YILI CUMHURBAŞKANLIĞI PROGRAMI YAYIMLANDI

Memurları ilgilendiren neler var diye merak edildi ve BASK şu sonuçları ortaya serdi. 403 sayfa, 146.000 kelimeyi aşkın Programda doğrudan memurları ilgilendiren olumlu bir hiçbir şey yok

Memurlar hala ve hep üvey evlat!

PROGRAMIN 56. SAYFASINDAN BİR ALINTI

“2019 yılında personel giderleri, sosyal güvenlik kuruluşlarına devlet primi giderleri ile personele ilişkin yedek ödeneğin toplamından oluşan personel harcamalarının, başlangıç ödeneğini 0,7 milyar TL aşarak 294,4 milyar TL olması beklenmektedir. Genel maaş artış oranı, toplu sözleşmede tespit edildiği üzere, Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 4 ve yüzde 5 olarak uygulanmış; ayrıca Ocak ayında 6,73 ve Temmuz ayında 1,02 puan enflasyon farkı artışı yapılmıştır. Enflasyonun program beklentilerinin altında gerçekleşmesi toplam personel giderlerinin sınırlı düzeydeki artışında etkili olmuştur.”

“İSTİHDAM VE ÇALIŞMA HAYATI” BAŞLIKLI BÖLÜMDEN BİR ALINTI

“2019 yılında 2.021 TL olarak belirlenen ortalama aylık net asgari ücret bir önceki yıla göre nominal olarak yüzde 26 artmıştır. Ortalama net memur maaşları nominal olarak 2019 yılında yüzde 19,1 artarken ortalama kamu işçi ücretleri nominal olarak yüzde 20,5 artmıştır.”

Dikkat edelim, aynı yıl içinde kamu işçilerine “ % 20.5, memurlara ise “ 19,1 artış.” Aynı devlet, aynı hükumet ve toplu sözleşme görüşmelerine her iki kesimle oturan aynı Bakan.

Kamu işçileri 2019 yılında memurlardan % 1.4 daha fazla artış almış.

2020 YILINDA NE OLACAK?

2020 yılında ne olacak, diye merak ediliyorsa o da Programda belirlenmiş:

“Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşları ve memur emekli aylıklarının 2020 yılının Ocak ayında yüzde 4, Temmuz ayında yüzde 4 oranında artırılması, ayrıca 2020 yılının Ocak ve Temmuz aylarında geçmiş altı aylık dönemlerde oluşacak enflasyon farklarının ilave edilmesi öngörülmüştür.” Açıklaması BASK tarafından yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler