1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2020 YKS Konu ve Kazanımlar Yayımlandı! TYT-AYT-YDT
2020 YKS Konu ve Kazanımlar Yayımlandı! TYT-AYT-YDT

2020 YKS Konu ve Kazanımlar Yayımlandı! TYT-AYT-YDT

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Talim ve Terbiye Başkanlığı tarafından 2020 YKS kapsamında 2020 Yükseköğretime Geçiş Sınavlarına Esas Konu, Kazanım ve Açıklamalar yayımlandı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Talim ve Terbiye Başkanlığı tarafından Kasım 2019 itibarıyla 2020 YKS sınavında çıkacak konular ve kazanımlar yayımlandı. ÖSYM tarafından yapılacak olan 2020 YKS kapsamında TYT-AYT ve YDT sınav sorularının çıkacağı konular, 2020 YKS’deki tüm kazanımlara dair detaylara aşağıdaki bağlantıdan ayrıca direkt erişim sağlayabilirsiniz.

2020 TYT-AYT ve YDT DERSLER BAZINDA KONU-KAZANIM-AÇIKLAMALAR

MEB tarafından yapılan açıklamada 2020 yılında ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek yükseköğretime geçiş sınavlarına girecek öğrencilerin üzerindeki sınav baskısı ve stresin asgarîye indirilmesi, öğrencilerin sınavda karşılaşacakları soruların mahiyeti hakkında önceden bilgilenerek çalışmalarını bu doğrultuda planlamalarına katkı sağlanması amacıyla 2020 yılı TYT-AYT ve YDT sınavlarında dersler bazında sorulacak sorulara ait konu, kazanım ve açıklamalar yayımlandı. 

Millî Eğitim Bakanlığı “MEB” Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlanan ve 618 sayfadan oluşan 2020 YKS konu ve kazanımlara dair detaylardan bir ders için örnekleri My Memur olarak hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan tüm konu ve kazanımları ayrıca indirebilirsiniz.

"ORTAÖĞRETİM" TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ (9 VE 10. SINIFLAR) ÖĞRETİM PROGRAMI

Türk Dili ve Edebiyatı dersindeki kazanımlar; “Türk Dili ve Edebiyatına Giriş”, “Okuma”, “Yazma” ve “Sözlü İletişim” başlıkları altında yapılandırılmıştır.

Kazanım: Dil ve kültür arasındaki ilişkiyi değerlendirir.

Açıklama: Dil ve kültür kavramları açıklanır, kültürün oluşumu ve taşınmasında dilin; dilin gelişim ve değişiminde de kültürün etkisi vurgulanır.

Kazanım: Türkçenin dünya dilleri arasındaki yerini belirler ve ayırt edici özelliklerini değerlendirir.

Açıklama: Dillerin sınıflandırılmasında esas alınan ölçütler, kökenleri bakımından dil aileleri ve yapıları bakımından diller üzerinde durulur. Türkçenin kullanıldığı coğrafi bölgeler hakkında kısaca bilgi verilir. Türkçenin ses özellikleri ve uyumları açıklanır.

Kazanım: Türkçenin tarihî gelişimini dönemlere ayırır.

Açıklama: Türkçenin tarihî dönemlere ayrılmasında hangi ölçütlerin (alfabe, ses değişimi, toplumsal değişimler vb.) kullanıldığı vurgulanarak tarihî dönemlerin özelliklerine ana hatlarıyla değinilir.

Kazanım: Dildeki coğrafi, siyasi ve kültürel özelliklerden kaynaklanan farklılıkları belirler.

Açıklama: Ağız, şive, lehçe, argo ve jargon terimleri üzerinde durulur. Bir ülkedeki ağızlardan birinin çeşitli sebeplerden ortak kültür dili durumuna geldiği, ortak kültür dilinin ülkenin standart dili olduğu vurgulanır.

Kazanım: Bilim ve sanatı doğası, amaç ve yöntemleri bakımından karşılaştırır.

Kazanım: Edebiyatın güzel sanatlar içerisindeki yerini değerlendirir.

Açıklama: Edebiyat kavramı açıklanır. Edebiyatın mimari, heykel, resim, müzik, sinema, tiyatro vb. sanat dallarıyla ilişkisi, benzer ve farklı yönleri açıklanır.

Kazanım: Edebiyatın, bilim dallarıyla ilişkisini belirler.

Açıklama: Edebiyatın bilim dallarından, bilim dallarının edebiyattan nasıl yararlandığı ve aralarındaki etkileşimin niteliği üzerinde durulur.

Kazanım: Metni, edebî eser yapan özellikleri belirler.

Açıklama: Edebî metinlerin oluşmasında; dil kullanımı, estetik olma, kurgusallık gibi unsurlar vurgulanır.

Kazanım: Türk edebiyatını dönemlere ayırır.

Açıklama: Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasında din, dil, siyaset ve kültür gibi unsurların etkileri vurgulanır. Türk edebiyatının dönemlerinin genel özellikleri değerlendirilir.

2020 YKS Konu ve Kazanımlar için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler