“2020’de fonlama yeni girişimlerden ziyade mevcut yatırımlara kaydı” öngörüsü

İSTANBUL (AA) - MUSAB TURAN - Uluslararası girişimci destekleme derneği Endeavor Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Kovid-19 salgınıyla geçen 2020'de yatırımcıların, yeni girişimlerden çok mevcut yatırımlarını desteklemeye yöneldi...

Daha Fazla Göster

İSTANBUL (AA) – MUSAB TURAN – Uluslararası girişimci destekleme derneği Endeavor Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Kovid-19 salgınıyla geçen 2020'de yatırımcıların, yeni girişimlerden çok mevcut yatırımlarını desteklemeye yöneldiğini belirterek, “Haliyle yeni girişimlere fonlama, hem Türkiye'de hem de dünyada durakladı. Bu durumun 2022 başında düzeleceğine inanıyorum.” dedi.

Kurttepeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020'nin, startup'ların geneli için zorlu, bazı startup'lar için de fırsatlarla dolu bir yıl olduğunu söyledi.

Salgının tüm şirketleri etkilediği gibi startup ekosistemini olumsuz yönde etkilese de özellikle teknoloji startup'ları arasından diğer şirketlere göre daha çevik ve esnek davranabilenlerin bu döneme uyum sağlamakta daha başarılı olduğunu vurgulayan Kurttepeli, uzaktan eğitim, sağlık, e-ticaret ve oyun sektörlerinin bu dönemi büyüyerek geçirdiğini anlattı.

Kurttepeli, “Ekosistemin yatırımcılar tarafında da durum benzer şekilde. Kriz, fırsatları da beraberinde getirdi. Pandeminin getirdiği zorluklar nedeniyle yatırımcılar biraz daha temkinli davranmakla birlikte doğru işlere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu dönemde büyümeyi becerebilen girişimlere ciddi yatırımlar oldu. Amerika borsasında teknoloji girişimleri rekor değerlere ulaştı. Öte yandan, 2020 yılında Peak Games'in satışı olduğu gibi Endeavor girişimcileri dahil birçok girişime büyük yatırımlar gerçekleşti. Kriz, büyümeye engel değil.” ifadelerini kullandı.

– “Kurumsal yatırım fonları, 2020'den bu döneme kadar yatırım turlarına en yüksek katılımı yapmış durumda”

Emre Kurttepeli, Startups Watch verilerine bakıldığında, Aralık 2020 itibarıyla Türkiye'de 130 ila 121 milyon dolar yatırım toplandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Örnek vermek gerekirse, bu yıl Insider 32 milyon dolar, Meditopia 15 milyon dolar, Getir 38 milyon dolar yatırım aldı. Ocak 2021 itibarıyla Getir için yeni bir yatırım haberi daha aldık. Peak Games ile 2 milyar doların üzerinde bir exit gerçekleşti. Bu da bize doğru işlerin pandemi gibi krizlerden etkilenmediklerini gösteriyor. İlginç bir gösterge olarak, kurumsal yatırım fonları, 2020 yılından bu döneme kadar yatırım turlarına en yüksek katılımı yapmış durumda. Yurt dışı yatırımı da geçtiğimiz senelerdeki düşüşünü bir nebze artırmış durumda.”

Bu dönemde yatırımcıların, yeni girişimlerden çok mevcut yatırımlarını desteklemeye yöneldiğini ifade eden Kurttepeli, “Halihazırda yatırım yaptıkları girişimlerin bu süreci atlatması üzerine odaklanıldı. Haliyle yeni girişimlere fonlama, hem Türkiye'de hem de dünyada durakladı. Ben bu durumun 2022 başında düzeleceğine inanıyorum.” dedi.

Kurttepeli, geçen yıl melek yatırımcıların Türkiye'de genellikle teknoloji odaklı firmalara yatırım yaptığını, bunun yanında tarımdan sağlık teknolojilerine farklı alanlarda yatırımların görüldüğünü anlattı.

Özellikle mobil oyun sektöründe hareketliliğin halen devam ettiğini aktaran Kurttepeli, bunun uzun bir süre daha devam edeceğine inandığını söyledi.

Finansal teknoloji (Fintech) startup'larının her zaman Türkiye için potansiyeli yüksek bir sektör olduğunu vurgulayan Kurttepeli, “Pandemi dönemiyle ilintili olarak sağlık, uzaktan eğitim, uzaktan çalışmayı destekleyen kurumsal ve bireysel ürünler, dijital ödeme sistemlerinde büyük potansiyel var.” dedi.

– “2021'de stratejik önceliklerin çok iyi belirlenmesi gerekecek”

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kurttepeli, yurt dışında özellikle melek yatırımcılar fonlamasının toplam fonlama içindeki payının hızla arttığını ifade ederek, “Bunun en büyük sebebi, her yıl büyük değerlerle exit eden girişimci sayısının artması ve bu girişimcilerin yatırım aracı olarak tekrar başka girişimlere melek yatırımcı olmayı seçmeleri. Paralel trend Türkiye'de de görülüyor.” diye konuştu.

2021'in salgının yaralarının sarıldığı bir yıl olacağını belirten Kurttepeli, her şeyin normale dönmesinin ise 2022 yılını bulacağını tahmin ettiğini söyledi.

Normale dönüş yılının gelecek yıl olduğunu akıldan çıkarmamak gerektiğini vurgulayan Kurttepeli, şöyle konuştu:

“Bu yılın stratejik düşünme yılı olacağını düşünüyorum. Rafa kaldırılan büyüme planlarının tekrar canlanacağı ama kaynak sıkıntısı da hala devam edeceği için stratejik önceliklerin çok iyi belirlenmesi gerekecek.

2021'de dijital değişim her alanda hızını koruyacak. Pandemi ile zorunlu değişen yaşam alışkanlıklarımızın büyük bölümü kalıcı olacak. Örneğin, uzaktan çalışma birçok kurumda standart bir uygulama haline gelecek, uzaktan eğitim genel eğitimin değişmez bir parçası olacak, banka işlemleri cep telefonundan yapılacak. Ağırlıklı insan gücüne dayanan sağlık sistemi, bu bağımlılığı azaltmak amacıyla teknolojik birçok yeniliğe kucak açacak. Bu alanda 2021'de birçok yeni girişimin çıkacağına inanıyorum. Özellikle üretimde otomasyon ve yapay zeka kullanımı hızla artacak. Çevre ve doğaya daha duyarlı olacağız.”

– “Türkiye'de 70 şirketten 108 Endeavor girişimcisi seçildi”

Emre Kurttepeli, 2020'nin, Endeavor Türkiye açısından verimli geçen bir yıl olduğunu, salgın nedeniyle fiziki organizasyonlar yapamasalar da projeleri hızlı bir şekilde dijitale taşıyarak girişimcilere destek olmayı sürdürdüklerini aktardı.

2020 yılında, Akinon, Bunch, Figopara, Firefly, Martı, Papara, Tarfin ve Volt Lines'ın Endeavor ağına katılan yeni girişimler olduğunu anlatan Kurttepeli, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar Türkiye'de 70 şirketten 108 Endeavor girişimcisi seçildi. Bu girişimciler toplamda 3,5 milyar dolardan fazla değerlemeye ulaştı. 200 milyon dolara yakın yatırım aldı. Girişimlerimizden Insider'ın kurucu ortağı Hande Çilingir, tüm dünyadaki Endeavor girişimcileri arasından aday gösterilerek ekosistemde en çok etki yaratmış girişimcilere verilen 'The Lindas' ödülünün sahibi oldu.

Pandemi döneminde hızla yeni bir program çıkararak girişimcileri kurumsal dünyayla bir araya getiren Endeavor Connect'i yürüttük. Program sonucunda 8 adet startup-kurum eşleşmesi, projelerine devam etti.”

– “ScaleUp'ı çok yakında başvuruya açıyoruz”

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kurttepeli, 2021'e hızlı bir giriş yaptıklarını belirterek, çok yakında detaylarını paylaşacakları iki yeni programı hayata geçireceklerini bildirdi.

Kurttepeli, “3 senedir yürüttüğümüz Endeavor'ın ana hızlandırma programı ScaleUp'ı çok yakında başvuruya açıyoruz. Hemen akabinde sağlık sektöründe faaliyet gösteren girişimlere yönelik bir program gelecek. Podcast serimiz Dönüm Noktası ile yeni sezon çekimlerine başladık. Tabii ki ana odağımız ScaleUp girişimci aramaları ve her zaman devam eden seçim sürecimiz ile de ağımıza yeni Endeavor girişimleri katmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“2020’de fonlama yeni girişimlerden ziyade mevcut yatırımlara kaydı” öngörüsü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!